Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 

PartneriPrihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Canon EOS 1D Mark III

22.03.2007

 

 

Canon predstavuje novú vlajkovú loď super rýchlych fotoaparátov určených na fotografovanie športu, prírody a reportáží. Nový fotoaparát má rozlíšenie 10 Mp, nové a rýchle 19-bodové zaostrovanie (19 krížových (!) senzorov zaostrovania a ďalších 26 pomocných senzorov na sledovanie pohybu objektu) a super rýchly kontinuálny režim snímania s frekvenciou 10 obr./s a to v počte až 110 JPG súborov v najvyššej kvalite alebo 30 RAW súborov kým sa fotoaparát zastaví, aby vyprázdnil operačnú pamäť.

 

Týmto sa stáva najrýchlejším sériovým digitálnym fotoaparátom na svete.

 

Mark III má rovnako veľký senzor ako jej predchodcovia. Ide o tzv. APC-H senzor, ktorý je veľký cca. 28.1 x 18,7 mm s orezovým faktorom (crop faktor) 1,3x. Pri prepočte ohniskovej vzdialenosti objektívov na ekvivalent kinofilmu je teda potrebné ohniskovú vzdialenosť vynásobiť x1,3.

Ďalšie zmeny sa dotkli dizajnu (napr. veľký trojpalcový displej) ale pridali aj množstvo nových a užitočných funkcií ako je napríklad live view cez spomínaný 3“ displej, pomocou ktorého môžete presne komponovať záber na displeji fotoaparátu pri fotografovaní z netradičných uhlov, kde je použitie hľadáčika problematické.

Citlivosť snímača je štandardne v rozsahu ISO 100-3200 a dá sa rozšíriť až na ISO 50-6400. Kvalita obrazu by mala byť vďaka novým technológiám prekvapivá aj pri extrémnych hodnotách ISO.

Kvalitu expozície zabezpečuje 63 segmentové meranie svetla a aparát má 14 bitový A/D prevodník, ktorý údajne umožňuje zachytiť až 4-násobne viac tónpv na jeden pixel ako 12 bitový prevodník.

 Jednou z najlepších noviniek v tomto prístroji je ochrana proti prachu, ktorú Canon doteraz zanedbával. EOS Integrated Cleaning System používa tri spôsoby zabezpečenia čistého senzora:

  1. ergonomický je nevrhnutý tak, aby minimalizoval množstvo prachu, ktoré sa môže dostať dovnútra aparátu
  2. používa antistatickú vrstvu na snímači, ktorá odpudzuje čiastočky prachu z povrchu snímača
  3. ak sa aj nejaké zrnká prachu dostanú na senzor, aparát pri každom zapnutí po dobu 1s vysokofrekvenčnými vibráciami tento prach zo senzora otrasie.(Ak chcete snímať okamžite po zapnutí, stačí stlačiť spúšť a táto funkcia sa deaktivuje.)

Samozrejme jednotkový rad od Canonu je známy svojou odolnosťou a výdržou a teraz opäť posúva latku vyššie. Magnéziové, vytesnené telo toho vydrží ešte viac a závierka fotoaparátu je testovaná na 300 000 cyklov, to znamená o 50% viac ako v predchádzajúcich modeloch.

So všetkými overenými kvalitami a dôležitými vylepšeniami, nekompromisnou rýchlosťou a kvalitou bude Canon EOS 1D MarkIII určite častou voľbou fotografov, pre ktorých sú tieto vlastnosti dôležité – reportérov, fotografov prírody a športu. 

Canon pripravil pre svojich priaznivcov aj ďalšie prekvapenia.
Prvým z nich je nový širokouhlý profesionálny objektív Canon EF 16-35, f2,8 L USM o konštantnej svetelnosti f2,8 a s vylepšenou ostrosťou kresby v rohoch. Údajne by mal aj rýchlejšie ostriť, ako jeho predchodca.
Druhým prekvapením je nástupca len nedávno predstaveného blesku Canon Speedlite 580 EX II, ktorý je údajne o 20% rýchlejší v znovunabíjaní ako jeho predchodca 580 EX. Nový blesk je, podobne ako 1D Mark III, vytesnený proti prachu a stekajúcej vode. Taktiež aj spomínaný objektív 16-35 má povrchovú úpravu na zlé poveternostné podmienky a teda s týmto triom vás neprekvapí ani dážď, sneh či piesočná búrka.
Príslušenstvom k novej Mark III je aj bezdrôtové WIFI zariadenie Wireless File Transmitter WFT-E2, ktoré umožňuje prenos snímkov do PC počas fotografovania. Je rýchlejšie a univerzálnejšie ako predchádzajúce WFT-E1 a pri fotografovaní vás nezdrží.
Posledným príslušenstvom je Original Data Security Kit (OSK-E3), ktorý dokáže zistiť, či bol obrázok po vyfotografovaní upravovaný alebo pozmenený a taktiež dokáže bezpečnostne kódovať kritické zábery a chráni ich tak pred zneužitím.  

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: