Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 

PartneriPrihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Pentax novinky  

06.03.2007

Pentax sa nenecháva zahanbiť a pred veľtrhom PMA v Las Vegas taktiež uvádza nielen nové kompaktné fotoaparáty Optio A30 a W30, ale aj profesionálne objektívy pre digitálne zrkadlovky.
Ide o svetelné zoomy Pentax DA* 16 - 50 mm F2.8 ED AL [IF] SDM a DA* 50 - 135 mm F2.8 [IF] SDM.  

Pentax Optio A30
Tento fotoaparát má oproti svojmu predchodcovi (A20) väčší snímací senzor (1/1,8") čo by sa malo odraziť na vyššej kvalite snímkov aj pri zvýšenej citlivosti. Tá teraz dosahuje maximálnu hodnotu ISO 1600. Medzi ďalšie dôležité vlastnosti patrí optická/mechanická stabilizácia obrazu na základe vyrovnávajúceho pohybu senzora. Ten však nerieši rozmazanie objektu pri pohybe, čo má zas na starosti Digital Shake Reduction, čo je vlastne automatické nastavenie (zvýšenie) citlivosti tak, aby bol fotografovaný objekt zachytený ostro aj vtedy, keď sa pohybuje. V tomto režime môže fotoaparát dosiahnuť hodnotu ISO až 3200. Rozlíšenie snímača pri aktivovanej DSR je pevných 5 Mp. Klasické špecifikácie tejto vlajkovej lode kompaktov Pentax sú popísané 10 Mp snímačom, 38-114mm F2,8-5,4 objektívom a 2,5" displejom s rozlíšením 235 tisíc obrazových bodov. Fotoaparát okrem motívových režimov fotografovania disponuje aj polomanuálnym režimom priority závierky a manuálnym režimom a tiež dokáže automaticky ostriť a exponovať na tvár v obraze pre lepšie zachytenie portrétov.  
Pentax Optio W30
Novinka, ktorá zaujme tých, ktorí sa na dovolenke radi potápajú alebo si chcú nafotiť akčné fotografie od mora. A30 je totiž vodotesná do hĺbky 3m počas nepretržitého používania pod hladinou do 2 hodín. Samozrejme, aparát v pohode zvláda aj suchozemské podmienky a je na to vybavený 7,1 Mp snímačom a objektívom v rozsahu 38-114mm o svetelnosti F3,3-4. Medzi zaujímavé funkcie patrí automatické ostrenie a expozícia na tvár fotografovanej osoby pri portréte, makro ostrenie až do extrémnej vzdialenosti 1cm a možnosť zvýšiť citlivosť snímača až na ISO 3200 v nepriaznivých svetelných podmienkach. Fotoaparát nedisponuje optickým stabilizátorom obrazu a roztraseniu snímkov zabraňuje pomocou Digital Shake Reduction, čo je vlastne automatické nastavenie (zvýšenie) citlivosti tak, aby bol fotografovaný objekt zachytený ostro aj vtedy, keď sa pohybuje. Pre fotografovanie v rôznych situáciách ponúka až 24 motívových režimov.
Pentax DA* 16 - 50 mm F2.8 ED AL [IF] SDM 
Pentax DA* 50 - 135 mm F2.8 [IF] SDM

Aktuálna ohnisková vzdialenosť objektívov na tele digitálnych zrkadloviek Pentax je 24-75mm a 75-202mm pri konštantnej svetelnosti F2,8. Pentax v prípade týchto dvoch nových objektívov použil niektoré nové označenia v ich názve. Poďme si teda objasniť, čo znamenajú.
DA je označenie dizajnu objektívov, ktorý je určený na výlučné použitie s digitálnymi zrkadlovkami so senzorom veľkosti APS. Keďže veľkosť senzora je 1,5-1,6x menšia ako kinofilmového políčka, tieto objektívy nemožno použiť na kinofilmových zrkadlovkách, keďže by nevykreslili celé filmové políčko a dokonca v niektorých prípadoch by mohlo dôjsť ku kolízii zrkadla fotoaparátu s vnútornými časťami objektívu.
ED označuje použitie nízkorozptylových optických členov (extra-low dispersion), ktoré potláčajú chyby objektívov (chromatickú) a zvyšujú kontrast prenášaného obrazu.
AL v objektívoch sú použité aj asférické optické členy (Aspherical Lens), ktoré potláčajú sférickú vadu (skreslenie) objektívov.
IF (Internal Focus) je skratka pre označenie spôsobu ostrenia. Nové objektívy ho zabezpečujú pohybom optického člena vo vnútri objektívu, čo sa kladne prejavuje v tom, že objektív sa pri ostrení nezväčšuje ani žiadna jeho časť navonok nerotuje. Vnútorné ostrenie má kladný vplyv aj na rýchlosť zaostrovania.
SDM je nové označenie na ultrazvukové ostrenie Pentax pomocou vnútorného motorčeka zabudovaného priamo v tele objektívu. Ostrenie je tak ešte zrýchlené a je hlavne o dosť tichšie. Tieto objektívy možno priamo ručne doostriť bez toho, aby fotograf musel na objektíve alebo fotoaparáte prepínať spôsob ostrenia na ručné (platí pri použití so zrkadlovkou Pentax K10D s update firmvérom)

  

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: