Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 





Partneri







Prihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Samsung NV7 OPS                                    3.1.2007

 

Ako sme už dávnejšie písali, Samsung svojou NV (New Vision) sériou fotoaparátov agresívne vstúpil na kompaktný fotografický trh. Prví traja mušketieri v jeho rade sú Samsung NV3, NV10 a NV7. Prvé dva sme už otestovali a teraz vám prinesieme užívateľský test posledného, ktorý so sedemnásobným opticky stabilizovaným objektívom a manuálnymi režimami oprávnene vzbudzuje pozornosť fotografickej spoločnosti.   
Samsung sa vraj nechal počuť, že do roku 2008 bude v prvej trojke medzi fotografickými spoločnosťami a ak vezmeme do úvahy iba dizajn jeho NV série, môže sa to zdať pravdepodobné. Nie, nechcem tu nikomu nahrávať, ani prehnane chváliť, ale je to naozaj Samsung, ktorý urobil najväčšie pokroky v dizajne svojich fotoaparátov.  

 
Dizajn a ergonómia 
Fotoaparáty Samsung NV série sú charakteristické jednoduchým štýlovým tvarom a kvalitným telom z čierneho kovu a zväčša sú osadené objektívmi Schneider - Kreuznach. Čo ich však naozaj robí výnimočnými je Smart Touch Systém ich ovládania, ktorý umožnil minimalizovať množstvo popísaných tlačidiel a zredukoval ich na jeden rad a jeden stĺpec na dotyk citlivých tlačidiel. Tieto lemujú kvalitný, 2,5 palcový displej a popis ich funkcie nájdete až po jeho zapnutí. Jedinými ovládajúcimi prvkami so svojím popisom na zadnej strane sú tlačidlo play, stabilizátora obrazu a tlačidlo zoomu. Po zapnutí fotoaparátu sa na displeji vedľa tlačidiel zobrazia funkcie, ktoré jednotlivé tlačidlá ovládajú. Tu je potešiteľné to, že jednotlivé tlačidlá sú špeciálne venované najčastejšie používaným funkciám. Priamo sa tak dostanete k nastaveniu rozlíšenia, spôsobu merania svetla, zaostrovania, citlivosti snímača, korekcie expozície... Nutnosť vchádzať do menu fotoaparátu je minimálna a to ako také ani neexistuje. Po stlačení jednotlivých tlačidiel funkcií sa objavia možnosti nastavenia, z ktorých si vyberáte jemným dotykom a posunom bruška palca po stĺpci alebo riadku tlačidiel. Vybranú hodnotu potvrdíte stlačením daného tlačidla na ktorom ste výber zastavili. Na začiatku sa mi to zdalo dosť nezvyklé, no po pár minútach práce s fotoaparátom som si na to zvykol a potom ovládal NV7 veľmi rýchlo. Inováciu môžem teda práve kvôli rýchlemu prístupu k často používaným funkciám pochváliť, aj keď je možné, že zarytým používateľom analógových tlačidiel, smerových voličov alebo koliesok sa také ovládanie nemusí páčiť. Ja osobne som s tým problém nemal a to stále ešte používam filmovú klasiku J. Toľko teda k zadnému panelu. Na prednom paneli dominuje veľký tubus objektívu. Dobre je viditeľný (a aj použiteľný) grip na držanie fotoaparátu, ktorý aj keď nie je veľký, účinne napomáha stabilnejšiemu a istejšiemu ovládaniu fotoaparátu. Vedľa objektívu je potom senzor a asistent zaostrovania a takmer nebadateľné otvory mikrofónu. A to je z prednej strany všetko. Aha, ešte som predsa zabudol na blesk. Ten je v zloženej polohe na vrchnej lište fotoaparátu neviditeľný no po vyklopení sa dostane pomerne vysoko nad objektív (v porovnaní s inými kompaktami), čo by malo mať dobrý vplyv na redukciu javu červených očí. Zvyšok ovládacích prvkov sa nachádza na hornej lište fotoaparátu, nakoľko obe strany (skoro hrany) fotoaparátu sú čisté. Tam sa nachádza reproduktor, blesk, tlačidlo zapnutia a tlačidlo spúšte a na pravej strane lišty ľahko dosiahnuteľný kolieskový ovládač režimov fotografovania. Na spodnej strane je nakoniec slot na SD kartu a batériu, univerzálny konektor na nabíjanie, USB a AV a samozrejme kovový závit na statív. Celkovo som mal z ovládania Samsungu NV7 dobrý pocit. Fotoaparát pôsobí ako estetický a dobre vyvážený prístroj, na ktorý keď si raz zvyknete, budete ho používať rýchlo, komfortne a preto aj radi.  

V praxi
Fotoaparát pre široký rozsah zoomu štartuje skôr priemerne ako rýchlo. Trvá mu to po pripravenosť na zachytenie snímka cca. 3,5 s. So zaostrovaním je to už trochu lepšie. Na širokouhlom konci sme namerali cca. 0,3-0,5 s a na dlhšom konci cca. 0,9-1,3 s. Po zaostrení ešte stále pocítite malé oneskorenie medzi dotlačením spúšte a zachytením obrázka. To nie je veľké, ale rýchlo sa pohybujúci objekt vám môže narobiť problémy. Ako však stále, aj teraz musím zopakovať, že kompakty nie sú fotoaparáty (aspoň zatiaľ nie) na fotografovanie veľmi rýchlych akcií. Na to výrobcovia (a už aj Samsung) ponúkajú zrkadlové fotoaparáty, ktoré majú takmer nulovú odozvu spúšte. Čo sa týka presnosti zaostrenia, tá bola až na pár prípadov dobrá. Niekedy sa stane fotoaparátu, že preostrí a pritom indikuje zaostrenie scény, v takýchto prípadoch treba uvoľniť tlačidlo spúšte a zaostriť znovu. Takáto situácia sa však nestáva často, skôr výnimočne.
Medzi jednotlivými zábermi potrebuje fotoaparát  približne sekundu na vyprázdnenie pamäte v normálnom nastavení. V kontinuálnom snímaní dokáže zachytiť 3-4 snímky s frekvenciou 2 obr./s v plnom rozlíšení alebo až 20 snímkov vo frekvencii až 8 obr./s ale iba v rozlíšení 1024 x 768 bodov (1,3 Mp).   Fotoaparát disponuje dvoma spôsobmi, ako zachovať vaše snímky ostré aj za menej priaznivých svetelných podmienok. Sú to optický stabilizátor obrazu (OPS) a ASR (Anti Shake Reduction) mód. Stabilizátor obrazu je založený na pohybe snímacieho senzora, ktorý vyrovnáva nechcený pohyb fotoaparátu a umožňuje tak nasnímať ostré zábery aj vo svetelných situáciách, kedy by vaše fotografie bez stabilizátora boli už rozmazané. Stabilizátor obrazu funguje výborne a v kritických svetelných podmienkach vás naozaj môže zachrániť. Taktiež by som ho nechal zapnutý zakaždým, keď fotografujete na dlhom konci objektívu alebo keď fotografujete makro. ASR mód by som naopak, veľmi nevyužíval, keďže skôr ide o automatické zvýšenie citlivosti ISO a softvérový stabilizátor, ktorý síce zachová ostrejšie hrany v obraze ale za cenu zvláštneho šumu v okolí týchto hrán a v celom obraze. Koniec koncov, ak fotoaparát disponuje výborne pracujúcim OPS, na používanie ASR nie je dôvod. Môžete sa o tom presvedčiť aj z našich testovacích fotografií. OPS umožnil udržať aj 1/50 s pri plnom zoome, čo je ohnisková vzdialenosť 270 mm. Podľa pravidla obráteného zlomku by sa spravidla pri závierke pod 1/300 s za daných okolností prejavovalo rozmazanie snímku.  

Obrazová kvalita
V prípade NV7 je to presne ako s inými kompaktami, v jednej oblasti vynikajú, v inej sa zasa blížia k priemeru alebo kompromisu. Kompaktný fotoaparát s malým senzorom je aj pri súčasných technológiách stále kompromisom. Tento kompromis sa prejavuje pri snímaní na vyššiu citlivosť ISO. Samsung NV7 OPS má senzor o veľkosti 1/2.5'' čo je fyzický rozmer 5,8 mm x 4,3 mm (cca 25 mm2). A teraz si predstavte, že na takej ploche je umiestených 7,1 miliónov snímacích pixelov! Plocha jedného snímacieho bodu je tak cca 1,8 x 1,8 mikrometra a to je 3,24 µm2. Pre porovnanie plocha senzora APS-C zrkadloviek, napr. Samsungu GX-10, je 23,5 x 15,7 mm (cca 369 mm2) a je teda takmer 15-násobne väčšia. Jeho pixely sú aj pri množstve 10 miliónov veľké 36 µm2. Taký senzor zachytí 15-násobne viac svetla a nepotrebuje signál z jednotlivých pixelov tak veľmi zosilňovať a preto v jeho výstupe ani pri vysokej citlivosti ISO nevzniká taký výrazný digitálny šum ako u kompaktu s malým senzorom. Šum je u NV7 prijateľný do ISO 200 a aj ISO 400, hoci už obsahuje zelené a purpurové zhluky, ešte použijete na malé aplikácie. ISO 800 a viac je však už v viac-menej nepoužiteľné, snáď len na nejaké umelecké kreácie. Obrázky pri ISO 800 sú zašumené a strácajú nielen rozlíšenie a ostrosť, ale sú aj desaturované a nekontrastné. Našťastie fotoaparát disponuje výborným stabilizátorom obrazu, ktorý vám pomôže vyhnúť sa fotografovaniu na vysoké citlivosti vo väčšine bežných situácií.

 
min. zoom 38 mm, denné svetlo max. zoom 38 mm, denné svetlo 100% výrez

 
min. zoom, zapadajúce slnko max. zoom, stabilizátor on max. zoom, stabilizátor off max. zoom, zamračené

portrét, denné svetlo, OPS off portrét, denné svetlo, OPS on portrét, denné svetlo, OPS on + fill in blesk 100% výrez

 
výrazné podanie červenej farby z terénu, max. zoom z terénu, max. zoom
 
Pri nízkych citlivostiach ISO sú obrázky z NV7 naozaj pekné. Šum je takmer nebadateľný vo svetlých plochách, v tieňoch a polotieňoch ho uvidíte ale nepôsobí rušivo až do ISO 400. Aj pri nízkych citlivostiach však má šum a jeho odstránenie vplyv na úroveň detailov v obraze. Fotografie majú atraktívne farby s teplým tónom a výborný kontrast. Tomu prospieva aj dobrý objektív, ktorý ani pri svojom širokom rozsahu 38 - 270 mm nestráca veľmi na kvalitách a výborne zvláda aj protisvetlo a to plošné aj priame, kde len občasne možno nájsť nejaký reflex. Výborne zvládnuté prírodné protisvetlo je vidieť na testovacích fotografiách počas dňa a pri západe slnka. Trochu inak sa správal objektív pri nočnom fotografovaní s viacerými svetlami v zábere. Tam sa už reflexov vyskytlo viacej, ale stále na prijateľnej úrovni vzhľadom na širokorozsahový zoom. Fotoaparát disponuje aj digitálnym zoomom, čo je vlastne len výrez z obrázka a jeho znovu prepočítanie na požadované rozlíšenie. Prepočet a zväčšenie výrezu samozrejme nechávajú stopu na výslednom obraze v podobe rozostrenia a straty detailov. Tak funguje väčšina digitálnych zoomov a ich kvalita sa potom meria kvalitou zväčšovacieho algoritmu. U NV7 je na dobrej úrovni ale ak ste vlastníkom kvalitného softvéru, je lepšie výrezy a zväčšovanie ponechať na doma, kde ich máte viac pod kontrolou. Pleťové tóny na fotografiách z NV7 sú zobrazené príjemne, teplo, bez problémov so zelenou. Tým, že fotoaparát produkuje farby v teplých tónoch, dajú sa ním vyhotoviť atraktívne fotografie aj za zamračeného počasia, kde dáva vyniknúť práve pleťovej farbe, červenej a aj zelenej. Červená vie byť veľmi výrazná, na niekoho možno až priveľmi. To, že fotoaparát má sklon k teplému podaniu farieb neznamená, že napr. modrú nezobrazuje dokonalo, práve naopak, modrá je živá ale zároveň prirodzená, nepresaturovaná. Vyváženie bielej pracuje spoľahlivo a menšie starosti mu narobí umelé osvetlenie. Vtedy je lepšie použiť užívateľské vyváženie bielej (custom WB) na hárok bieleho papiera alebo neutrálnu šedú farbu. Potom budú vaše farby verné.  

plošné protisvetlo plošné protisvetlo + fill in blesk 100% výrez

dobre zvládnuté priame protisvetlo protisvetlo, min. zoom, min. reflexy   max. zoom


max. zoom + max. digitálny zoom západ západ slnka, ISO 1000 !

 
ISO 100 ISO 200 ISO 400

ISO 800 ISO 1000 nočná fotografia, ISO 100

nočná fotografia, ISO 100 100% výrez reflexy v protisvetle
 

 
štúdiová scéna, AWB, ISO 100 štúdiová scéna, CWB, ISO 100 ISO 200

ISO 400 ISO 800 ISO 1000

Záver
Čo teda možno očakávať od Samsungu NV7 a pre koho je určený? Vzhľadom na svoju cenu fotoaparát ponúka priaznivý pomer výkon/cena a priaznivý pomer výkon/veľkosť, aj keď daňou za zmenšenie objemu a váhy celého fotoaparátu a rozmeru senzora sú uvedené nedostatky. Od prístroja možno očakávať príjemné výsledky za dobrých a priemerných svetelných podmienok, kedy naplno využijete jeho kvalitný objektív s veľkým rozsahom ohnísk. Nemusíte sa obávať o farby, ktoré budú atraktívne priamo z fotoaparátu, bez nutnosti úprav na PC. Nemusíte sa obávať ani o ostrosť obrázkov o ktorú sa stará "optický" stabilizátor obrazu OPS. Mali by ste byť pripravení oželieť hladký obraz a jemné detaily pri vyššej citlivosti ISO v sťažených svetelných podmienkach a trochu pomalšie operačné časy fotoaparátu. Ak ste teda fanúšikom veľkých zoomov v malom kvalitnom tele, ktoré vás príliš nezaťaží a ponúkne pokročilé funkcie, rýchle inovatívne ovládanie a polomanuálne či manuálny režim snímania a neplánujete obrázky tlačiť na veľký formát, môžete o NV7 uvažovať a zaradiť ho do nákupného zoznamu.  

+ pekné teplé farby s atraktívnou modrou
+ účinný stabilizátor obrazu
+ rozsah a kvalita objektívu
+ rýchle a inovatívne ovládanie
+ kvalitný displej
+ dizajn a kvalita tela  

- strata najjemnejších detailov, hlavne pri vyšších citlivostiach
- zvýšenie šumu a strata farieb od ISO 800
- trochu pomalšie operačné časy fotoaparátu
- vyváženie bielej pod umelým osvetlením  

Július Kotus    

link na stránky výrobcu/distribútora SAMSUNG

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: