Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 





Partneri







Prihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Panasonic Lumix DMC-FZ50

 

Panasonic Lumix FZ50 je jedným z prvých digitálnych "kompaktov" s rozlíšením 10 Mpx. Schválne som kompakt uzavrel do úvodzoviek, pretože FZ-50 fyzicky nie je kompaktný, no disponuje vstavaným objektívom bez možnosti jeho výmeny a na náhľad fotografovanej scény nepoužíva zrkadlo ale elektronický hľadáčik alebo displej. Aj názov elektronická zrkadlovka je teda klamlivý (aj keď sa bežne používa), keďže sám názov odkazuje na zrkadlo, ktoré tento Lumix nepoužíva. Takže poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa darí ultrazoomovému digitálnemu fotoaparátu s elektronickým hľadáčikom v čoraz väčšej konkurencii na 10 Mpx latke.  

Ergonómia a dizajn
Hneď z prvého obrázku fotoaparátu je zrejmé, že častý pomenovanie fotoaparátu ako elektronická zrkadlovka nie je náhodné. Dizajn je totiž pre zrkadlovky typický. Robustné telo a objektív s dvoma prstencami a slnečnou clonou, sánky na externý blesk... Menej skúsený pozorovateľ si tento fotoaparát na ulici určite pomýli so zrkadlovkou. Všetky tieto podobnosti však nie sú iba pre samotný look fotoaparátu ale neuveriteľne prispievajú k výbornej ergonómii a ovládateľnosti fotoaparátu. Čelný pohľad dáva vyniknúť svetelnému objektívu (f2,8 - 3,7) s rozsahom 35-420 mm v prepočte na 35 mm film. Svetelnosť na dlhom konci je naozaj unikátna a u zrkadloviek by ste za takýto objektív zaplatili niekoľkonásobne viac ako za celú FZ-50-ku. Na pomerne veľkom gripe (rukoväť/výstupok pre lepšie držanie fotoaparátu) je ešte viditeľné koliesko na ovládanie funkcií, spúšť a z vrchnej strany vystupujúci otočný volič režimov. Vedľa objektívu sa nachádza asistent zaostrenia, ktorý pri nízkej hladine osvetlenia emituje oranžové svetlo a pomáha fotoaparátu zaostriť. To je veľmi intenzívne a účinné, niekedy však môže pri portréte fotografovanú osobu aj oslepovať.

Zadnej časti samozrejme dominuje LCD displej, aj keď tento nie je až taký veľký, ako sme v poslednom čase zvyknutí aj u malých kompaktov. Na druhej strane však ponúka variabilitu, akú nájdete len málokde. Dá sa totiž vyklopiť dole a otáčať okolo osi. Môžete tak fotografovať z rôznych uhlov bez väčších ťažkostí. Okrem displeja vás na zadnej stene zaujme robustná gumová očnica na elektronickom hľadáčiku. Taký hľadáčik je v ostrom svetle naozaj na nezaplatenie, ani najlepší displej totiž neochráni pred zníženou viditeľnosťou obrazu na priamom ostrom slnku. Displej v hľadáčiku je veľký necelého pol palca ale obsahuje až 230 tisíc pixelov, čo je ešte viac, ako vonkajší displej, ktorý ich má 207 tisíc. Vpravo od displeja sa nachádza väčšina tlačidiel na obsluhu fotoaparátu. Je to tlačidlo na blokovanie expozície a zaostrenia, prepínač displeja a hľadáčika, tlačidlo zobrazenia displeja, tlačidlo funkcií a tlačidlo mazania označené ikonkou koša. Vedľa sa nachádzajú štyri smerové tlačidla a tlačidlo potvrdenia/menu. Na štyroch smerových tlačidlách sú vyvedené najčastejšie používané funkcie, ku ktorým tak máte priamy prístup. Sú to korekcia expozície, režim blesku, samospúšť a review pre prezeranie nafotených obrázkov. Nad štvorsmerovým ovládačom je protišmyková plocha pre palec, neviem, či z pravej kože alebo jej imitácie. Dôležité je, že plní svoj účel a fotoaparát môžete pevne uchopiť ako zrkadlovku, pričom prsty pravej ruky majú pevnú oporu v gripe a palec na voľnej ploche vzadu.

Na ľavom boku fotoaparátu na objektíve nájdete prepínač zaostrovania a tlačidlo zaostrenia. Pod bleskom je ovládač na jeho otvorenie a na ľavej strane tela fotoaparátu sú konektory na káblovú spúšť, USB/AV a adaptér napájania. Na pravej strane sa pod nenápadným krytom nachádza slot na SD kartu. Na vrchnom paneli nájdete sánky pre externý blesk, veľký otočný kotúč (volič režimov fotografovania), spúšť, tlačidlo optického stabilizátora, tlačidlo kontinuálneho snímania a hlavný vypínač fotoaparátu. Na spodnej strane fotoaparátu sú dvierka chrániace batériu a kovový statívový závit. Po vyčerpávajúcom popise fotoaparátu chcem vyjadriť spokojnosť s jeho ovládaním. Na to si veľmi rýchlo zvyknete a takmer nepocítite rozdiel medzi týmto "kompaktom" a zrkadlovkou. Ako som už spomínal, veľa funkcíí má svoje tlačidlá a k tým ostatným sa dostanete cez tlačidlo function. Veľmi som ocenil otočné kolieska na zmenu zvolených funkcií. Jedným môžete ovládať clonu, druhým čas alebo korekciu expozície bez toho, aby ste museli stláčať akékoľvek tlačidlo. Priam ako u zrkadloviek od Nikonu alebo Canonu. Ak k tomu pripočítam veľmi rýchle zoomovanie pomocou prstenca na objektíve bez váhania dávam veľkú jednotku za ovládanie pre Panasonic FZ50.  

V praxi
Fotoaparát nabieha do režimu fotografovania veľmi rýchlo, aj keď zrkadlovkám sa ešte nevyrovná. Čas niečo pod jednu sekundu je však výborný a neunikne vám tak veľa situácií. Tie sa vám podarí zachytiť aj vďaka pružnému autofokusu. Ten na širokouhlom nastavení objektívu ostrí za cca. 0,3 s a na teleobjektíve za cca. 0,5 s, To ale v prípade, že si zvolíte výkonné zaostrovanie, pri štandardnom viacbodovom zaostrovaní časy nie sú až také lákavé a kolíšu medzi 0,8 - 1 s. Pri fotografovaní akcie teda odporúčam nastaviť zaostrovanie na "high speed". Po zaostrení je oneskorenie spúšte neciteľné, ak fotografujete s vypnutým stabilizátorom obrazu. Pri zapnutom ho trochu pocítite, ale nie dramaticky (cca. 0,15 s). Toto sú všetko vlastnosti, ktoré umožňujú užívateľovi pružne reagovať na zmeny okolia a úspešne zachytiť ten pravý okamih. Kontinuálne snímanie fotoaparátu nepoukazuje na reportážny prístroj ale je celkom prijateľné na úrovni 2,3 obr./s v plnom rozlíšení s najkvalitnejšou kompresiou. Takýchto záberov však zvládne fotoaparát iba 3 a potom potrebuje 1-1,7 s na vyprázdnenie operačnej pamäte (s vypnutým a so zapnutým AF). Ak ste spokojní so strednou kompresiou, fotoaparát v kontinuálnom snímaní 2,3 obr./s zvládne urobiť 5 záberov a po 1,4 s pokračuje vo fotografovaní. Môžete si však nastaviť aj neobmedzené kontinuálne snímanie, ktorým môžete bez prestávky fotografovať až do zaplnenia pamäte pri plnom rozlíšení a s najkvalitnejšou kompresiou. Frekvencia fotografovania sa pri neobmedzenom kontinuálnom snímaní zníži na cca. 1,8 obr./s. Stabilizátor obrazu je hardvérový, nie softvérový a, ako sa máte možnosť presvedčiť z ukážok, má svoj význam, aj keď málinko predlžuje oneskorenie spúšte po  zaostrení. Vstavaný blesk sa vyklápa pomerne vysoko nad os objektívu ale aj tak pri fotografovaní dochádza k sčervenaniu očí. Na potlačenie tohto javu si môžete zvoliť režim blesku na potlačenie červených očí. Ten funguje pomerne dobre a odraz od sietnice oka nie je po jeho aktivácii taký výrazný. Úplne sa môžete vyhnúť červeným očiam tým, že použijete externý blesk, ktorý odrazíte od stropu alebo steny. Aj táto možnosť pripojiť k fotoaparátu externý blesk (alebo spúšťač štúdiových zábleskov) značne rozširuje možnosti použitia tohto fotoaparátu.  

vypnutý stabilizátor zapnutý stabilizátor 100% výrez min. zoom, zamračené

 
blesk bez redukcie červených očí, ISO 400 blesk + redukcia červených očí, ISO 400 blesk + redukcia červených očí, ISO 400

 Obrazová kvalita
Obrazová kvalita ma milo prekvapila, aspoň u fotografií vyhotovených s nízkym nastavením citlivosti. Fotografie sú ostré a detailné s výraznými farbami, ale nie sú presaturované. Skúste si pozrieť 100% výrezy z opery SND, sochy na streche sú plné detailov, štruktúry kameňa a aj chromatická aberácia (fialové hrany) je pri maximálnom ohnisku prijateľná. Náznaky šumu cítiť v tieňoch, ale nedeštruujú obraz a pôsobia skôr ako filmové zrno v tieni. Objektív je veľmi ostrý v celom svojom rozsahu a aj úplne odclonený. Jeho extrémny rozsah mu neuberá na kvalite a je pomerne odolný aj voči protisvetlu a tak sa mu nemusíte vyhýbať. Stačí zvoliť dostatočnú korekciu expozície do plusu a aktivovať fill in blesk a dosiahnete dobre prekreslené detaily v tvári, napr. pri fotografovaní portrétu v protisvele. Obrázky vytvorené do protisvetla netrpia stratou kontrastu ani nie sú poznačené závojom a farebnými odleskami.

 
min. zoom, zamračené max. zoom 100% výrez

 
min. zoom min. zoom max. zoom 100% výrez
 

vyborne zvladnuté protisvetlo protisvetlo + blesk nočná fotografia ISO 100 nočná fotografia ISO 200

nočná fotografia ISO 400 nočná fotografia ISO 800 nočná fotografia ISO 1600 nočná fotografia ISO 100

100% výrez ISO 100 100% výrez ISO 200, jemná strata detailov stabilizátor obrazu umožní z ruky vyfotografovať dobre osvetlené scény aj na nižšom ISO (200) bez stabilizátora, ISO 200

Pri zvýšení citlivosti na ISO 400 (a pri dlhších časoch trochu aj pri ISO 200) a viac je vidieť problém so šumom. Teda nie so šumom, ale s jeho redukciou. Tá je pravdepodobne už prisilná a tak v snahe o odstránenie nežiadúceho šumu odstraňuje i jemné detaily a pôsobí dojmom maľby. Pravdaže, toto postrehnete až na väčších výtlačkoch. Pri klasickom rozmere fotografií 10x15 cm toto nie je problémom. S použiteľnosťou ešte vyššieho ISO je to ako u všetkých fotoaparátoch s malým snímačom veľmi otázne. Aj keď 800-ka ešte u čierno-bieleho obrazu môže vyzerať použiteľne, k ISO 1600 je potreba napísať výstrahu, aká visí pri ručnej brzde vo vlaku. Len v prípade nebezpečenstva J.

 
štúdiová scéna, ISO 100  štúdiová scéna, ISO 200 štúdiová scéna, ISO 400

štúdiová scéna, ISO 800 štúdiová scéna, ISO 1600

 Aj keď na našej štúdiovej scéne ani ISO 1600 nevyzerá úplne zle, ale v praxi len málokedy máme taký dostatok svetla, ako v štúdiu a keď dvíhame ISO na takú extrémnu hodnotu akou je 1600, robíme tak zväčša kvôli nedostatku svetla v teréne. Potom tie výsledky nie sú také, ako v štúdiu pri testovacej scéne. Ten rozdiel v citlivosti je zrejmý hlavne pri nočnom fotografovaní, kde šum stúpa aj dlhšími časmi závierky. Tu už pri ISO 200 vidieť artefakty redukcie šumu. Samotná fotografia pri ISO 200 v skutočnosti obsahuje menej šumu ako pri ISO 100, ale so šumom sa strácajú polotóny farieb a najjemnejšie detaily. Obrázok potom trochu pôsobí ako po aplikovaní nejakého umeleckého filtra v Photoshop-e. Na druhej strane musím vyzdvihnúť účinnosť stabilizátora, ktorý vám v kombinácii so svetelným objektívom umožní aj v nie najlepších svetelných podmienkach snímať na nižšie citlivosti a vyhnúť sa tak problému s redukciou šumu. Tam však, kde chcete zachytiť a "zmraziť" pohyb sa zvýšeniu citlivosti nevyhnete.  

Záver
Tak ako sme povedali už dávnejšie pri rôznych fotoaparátoch s extrémnym rozlíšením - vylepšenie kvality obrazu a tým aj možnosť urobiť väčšie zväčšeniny je pri fotoaparátoch s malým snímacím senzorom obmedzená na nízke citlivosti. Tam si naozaj môžete trúfnuť s FZ50 aj na výstavný formát A3 a budete spokojní ako s rozlíšením, tak aj s atraktívnym podaním farieb a ostrosťou snímkov. Ak však často fotografujete na zvýšenú citlivosť a snímky chcete zväčšovať na A4 a viac, treba sa obzrieť radšej po fotoaparáte s väčším snímačom (inými slovami po digitálnej zrkadlovke), ktorý zachytáva viac svetla na každý obrazový bod a nevzniká tak šum umelým zvýšením citlivosti ani jeho komplikované odstraňovanie firmvérom fotoaparátu. Aj Panasonic momentálne ponúka pre svojich priaznivcov digitálnu zrkadlovku Lumix DMC-L1.
Ak však neplánujete robiť veľké zväčšeniny z fotografií vyhotovených na vyššom ISO, ale z krajiniek si predsa necháte urobiť väčšie postery a nechcete sa vzdať bezkonkurenčnej flexibility superzoomu so špičkovým ovládaním, FZ50 môže byť na prvých miestach vášho zoznamu.  

+ vynikajúca ergonómia a veľmi rýchle ovládanie na spôsob zrkadlových fotoaparátov
+ pružnosť zaostrovania a malé oneskorenie spúšte po zaostrení
+ širokorozsahový zoom s príkladnou ostrosťou od okraja po okraj
+ možnosť pripojiť externý blesk na fotoaparát a filtre a konvertory na objektív
+ kvalitný displej v hľadáčiku aj otočný externý displej  

- zvýšený šum a jeho prisilná redukcia od ISO 400 za normálnych podmienok a od ISO 200 pri nízkej hladine osvetlenia
  a nočnom fotografovaní
- občasná chromatická aberácia (fialové kontúry hrán) v protisvetle
- priemerná rýchlosť kontinuálneho snímania

Július Kotus

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: