Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 

PartneriPrihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Nové fotoaparáty Panasonic

Panasonic v lete tohto roku uviedol na trh 6 zaujímavých noviniek, medzi ktorými si na svoje prídu tí, ktorí s digitálnou fotografiou iba začínajú, ale aj tí, ktorí hľadajú ambicióznejší až poloprofi fotoaparát. Niektoré z fotoaparátov sme už v lete spomenuli. V prehľadnej tabuľke uvádzame všetky modely predstavené v júli 2006.

Panasonic LUMIX DMC-L1
Vlajkovou loďou medzi fotoaparátmi Panasonic je prvá digitálna zrkadlovka L1, ktorá je vydareným produktom spolupráce spoločností Panasonic a Leica.

Zrkadlovka má bajonet formátu 4/3 a preto na ňu môžete použiť akýkoľvek objektív kompatibilný s týmto formátom. Pri vývoji digitálnej zrkadlovky DMC-L1 boli stanovené dva hlavné ciele - aparát ponúkne excelentnú kvalitu snímok a ovládanie aparátu bude intuitívne, takže ho bude radosť ovládať. Zdrojom 7,5 megapixlových snímok s vynikajúcou kvalitou je snímač Live MOS, ktorý spĺňa štandard 4/3 systému. Špecialitou novej zrkadlovky je funkcia Live View, ktorá ponúka reálny náhľad na scénu, a teda aj ostrenie a kompozíciu na LCD monitore aparátu. So stálym náhľadom na scénu je komponovanie a ostrenie jednoduchšie a navyše prináša nové možnosti snímania.

Telu zrkadlovky sekunduje objektív LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8-3.5, ktorý je vybavený svetovo prvou optickou stabilizáciou MEGA O.I.S. - špeciálne navrhnutou pre digitálne fotoaparáty. V prepočte na kinofilm je rozsah objektívu 28-100mm. Vysoká svetlosť objektívu umožňuje získať snímky s veľmi pekným rozostreným pozadím, ktoré je možné dosiahnuť len so zrkadlovkou.  

Panasonic Lumix DMC-FZ50 
Najnovší model rady FZ patrí medzi špičku medzi ultrazoomovými kompaktami. Vývojári opäť dvíhajú latku rozlíšenia u kompaktov na neskutočných 10,1 Mp, pričom zostáva vynikajúci Leica 12x zoom (35-420 mm) s úžasnou svetelnosťou f2,8-3,7. Pribudla možnosť natáčať video v rozlíšení 848 x 480 pixelov (mierka zobrazenia 16:9) a snímať v citlivosti až 1600 ISO v plnom rozlíšení. Autofokus by sa mal zrýchliť, kontinuálne snímanie naopak trochu spomaliť (10,1 Mp daň).

Keď vezmeme do úvahy možnosť manuálne voliť expozíciu (závierka napr. v rozsahu 60s – 1/2000 s) a ostatné parametre, možnosť použitia systémových bleskov pomocou sánok, možnosť použiť rôzne konvertory, vychádza nám z FZ-50 skutočný poloprofesionál. Fotografovanie z nezvyčajných uhlov uľahčí otočný displej a o to, aby Vaše makro fotografie a fotografie zachytené teleobjektívom boli ostré sa aj v zhoršených podmienkach postará optický stabilizátok obrazu Mega O.I.S.

Panasonic Lumix DMC-LX2 
LX2-ka disponuje širokouhlým objektívom 28-112mm, svetelnosťou F2,8-4,9 a optickou stabilizáciou MEGA O.I.S. Snímač s pomerom strán 16:9 zaznamenáva až 10,2 milióna bodov a aj LCD monitor s pomerom strán 16:9 má oproti LX1-ke väčšiu uhlopriečku - 7,1 cm.
Pomer strán snímky sa dá prepínačom na objektíve jednoducho nastaviť na 3:2, 4:3 alebo 16:9 a vybrať tak ten, ktorý najlepšie vyhovuje kompozícii snímky.  

Procesor Venus Engine III umožňuje v maximálnom rozlíšení snímať s citlivosťou až ISO1600. Redukcia šumu pracuje na princípe rozdelenia a následného samostatného spracovania šumu na chromatickú a jasovú zložku, čím sa zabezpečí veľmi dobré zachovanie ostrosti snímky pri odstránení rušivého šumu. Aparát má navyše k dispozícii svetovo prvú implementáciu inteligentného riadenia citlivosti (Inteligent ISO Control - I.I.C.). Pri aktivácii tejto funkcie sa v procesore Venus Engine III vyhodnocujú svetelné podmienky a pohyb foteného subjektu, následne sa automaticky nastaví citlivosť a rýchlosť uzávierky. Kombináciou I.I.C. a MEGA O.I.S. je aj začiatočník schopný odfotiť v zhoršených svetelných, či stále sa meniacich podmienkach expozične vynikajúce snímky, bez strachu z roztrasených záberov, či rozmazaných tvárí ľudí.

 

 

 

 

 

 

Panasonic Lumix DMC-FX50 a DMC-FX07
Obidva aparáty disponujú rozlíšením 7,2 milióna pixlov, 28mm širokouhlým ohniskom objektívu LEICA DC, optickou stabilizáciou MEGA O.I.S. a svetovo prvým inteligentným riadením citlivosti (I.I.C.).
  Objektív LEICA DC s 3,6-násobným zoomom má rozsah ohniskových vzdialeností 28-102mm (v prepočte na 35mm formát). Širokouhlé ohnisko 28mm so svetelnosťou F2,8 je excelentným kúskom optiky, ktorá sa len tak nevidí. Optická sústava pozostáva zo 7 členov, ktoré sú uložené v 6 skupinách. 4 členy sú asférické a je dokonca použitý aj EA asférický člen s extra vysokým lomom svetla. Vďaka 28mm ohnisku je možné snímať aj väčší počet osôb v malej miestnosti, či nafotiť peknú krajinku alebo architektonické dielo s optimálnou kompozíciou.  

Na odstránenie neostrých fotografií, spôsobených roztrasením aparátu v okamihu stlačenia spúšte, vymysleli konštruktéri Panasonic optickú stabilizáciu MEGA O.I.S., ktorá sa stala štandardom digitálnej fotografie. Obidva aparáty disponujú procesorom Venus Engine III, ktorý okrem iného umožňuje snímať v maximálnom rozlíšení s citlivosťou ISO 1250. Redukcia šumu pracuje na princípe rozdelenia a následného samostatného spracovania šumu na chromatickú a jasovú zložku, čím sa zabezpečí veľmi dobré zachovanie ostrosti snímky pri odstránení rušivého šumu. Aparát má navyše k dispozícii svetovo prvú implementáciu inteligentného riadenia citlivosti (Inteligent ISO Control - I.I.C.). Pri aktivácii tejto funkcie sa v procesore Venus Engine III vyhodnocujú svetelné podmienky  a pohyb foteného subjektu, následne sa automaticky nastaví citlivosť snímača a rýchlosť uzávierky. Kombináciou I.I.C. a MEGA O.I.S. je aj začiatočník schopný odfotiť v zhoršených svetelných či stále sa meniacich podmienkach expozične vynikajúce a ostré snímky.  

K dispozícii je niekoľko zaostrovacích režimov (9-bodové, 3-bodové vysokorýchlostné, 1-bodové vysokorýchlostné, 1- bodové s normálnou rýchlosťou a bodové (Spot)), ktoré je možné zvoliť na dosiahnutie optimálnej rýchlosti v širokom spektre fotených situácií. V režime 1- bodového ostrenia s normálnou rýchlosťou nedochádza k zamrznutiu obrazu pri ostrení a čas na ostrenie sa pritom skrátil o 1/3 voči predchodcovi. Pomocná AF lampička je zárukou, že aj pri veľmi nízkej hladine osvetlenia bude zaostrenie rýchle a presné.

Panasonic Lumix DMC-FX3
je digitálny fotoaparát so snímačom 6 miliónov pixlov, optickou stabilizáciou MEGA O.I.S. a maximálnou citlivosťou ISO1600.  

Objektív LEICA DC má 3x zoom a rozsah ohniskových vzdialeností je 35-105 mm (v prepočte na 35 mm formát).   FX3-ka má LCD monitor s uhlopriečkou 6,35 cm. Podsvietenie LCD monitora je možné funkciou Power LCD zvýši o cca 40%, čím sa zlepší čitateľnosť displeja aj za jasného slnečného dňa. Režim High Angle umožňuje extrémne ľahký náhľad na displej z podhľadu, čo je napríklad vhodné pri fotení z ruky ponad dav ľudí. Tento režim môže byť stále zapnutý pomocou samostatného tlačidla.  

Na výber je niekoľko režimov ostrenia (5-bodové, 3-bodové vysokorýchlostné, 1-bodové vysokorýchlostné, 1- bodové s normálnou rýchlosťou a bodové (Spot)), ktoré je možné vybrať vzhľadom na fotené prostredie, či pozíciu foteného subjektu. Pomocná AF lampička je zárukou, že aj pri veľmi nízkej hladine osvetlenia bude zaostrenie rovnako rýchle a presné ako za jasného dňa. Výsledkom je fotenie bez stresu, pretože ostriaci systém je rýchly a presný v každej situácii.  

Popri štandardnom rozlíšení VGA (640 × 480 bodov) videosekvencií je k dispozícii aj širokouhlé snímanie s rozlíšením 848 × 480 bodov pri frekvencii 30 snímok za sekundu.

FX3-ka disponuje 16 scénickými režimami, ktoré umožňujú získať pekné snímky bez potreby nastavovať potrebné parametre - aparát tak urobí sám, presne podľa typu nastaveného scénického režimu.

 

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: