Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 

PartneriPrihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Samsung NV3  

 

V júli tohto roku Samsung ohlásil úplne novú sériu digitálnych fotoaparátov NV (New Vision), v ktorej má zatiaľ troch reprezentantov - NV3, NV10 a NV 7 OPS. Fotoaparáty NV série sú celokovové, štýlové a v atraktívnej matnej čiernej farbe. To by však bolo málo na fotoaparát. Všetky aparáty sú vybavené pokročilými funkciami, ktoré Vám umožnia ovplyvňovať výsledný obraz. U všetkých je to minimálne neoceniteľná korekcia expozície, u NV10 a NV7 aj polomanuálne a manuálny režim. Dnes sa pozrieme trochu bližšie na najmenší, ultratenký Samsung NV3.  

Dizajn a ergonómia  

K dizajnu sa nedá veľa povedať, je to jednoducho taký digitálny šperk. Keď som ho testoval na moste SNP pri fotografovaní večerných scén, zopár okoloidúcich sa pristavilo, aby sa pozreli, čo to je za fotoaparát. Upútala ich miniatúrnosť a krásny veľký displej, na ktorom žiarili práve vyfotografované večerné scenérie. Aj cez deň aparát upútaval pozornosť. Nuž, tentokrát sa dizajn naozaj vydaril, pričom je na úplne inej strane, ako prednedávnom testovaná L85-ka v retro šate. NV3 je minimalisticky moderný. Vpredu je iba priezor Samsung NV objektívu (ten sa nevysúva ani pri zapnutí, ani pri zoomovaní a ostrení), blesk a malé asistenčné svetlo zaostrovania. Objektív je lemovaný typickým modrým krúžkom, ktorý je charakteristickým znakom celej NV série. Na hornej lište fotoaparátu je umiestnené tlačidlo zapnutia a vypnutia, volič režimov fotografovania (ten je v podobe otočného kotúča, ktorý dodáva na vážnosti fotoaparátu) a tlačidlo spúšte. Na oboch stranách hornej lišty sú ešte dva výrazné kovové kotúče, o ktorých som si myslel, že slúžia pre lepšie a pevnejšie uchytenie fotoaparátu prstami. Nemýlil som sa, no pod nimi sú ešte ukryté dva reproduktory slúžiace na prehrávanie zvuku. Na zadnej stene dominuje veľký 2,5 palcový displej s 230 tisíc obrazovými bodmi, ktorý je naozaj excelentný a spríjemňuje fotografovanie a prehrávanie. Vedľa displeja sú postupne umiestnené tlačidlo na ovládanie zoomu, tlačidlo funkcií, korekcie expozície, štvorsmerový volič s tlačidlom potvrdenia, ktoré je zároveň tlačidlom menu a nakoniec tlačidlo play na zobrazenie fotografií na displeji. Je potešiteľné, že vďaka štvorsmerovému voliču môžete priamo regulovať nastavenie blesku, zaostrenia a samospúšte, alebo môžete pripojiť hlasovú poznámku do 10s. K ďalším často používaným funkciám (korekcia expozície, ISO, farebný režim...) sa dostanete cez tlačidlo korekcie alebo tlačidlo funkcií "E" niekoľkými klikmi. Celkovo je tento spôsob ovládania trochu iný, ako u ostatných fotoaparátov, ale dá sa na neho veľmi skoro zvyknúť.

No a aby som dokončil popis fotoaparátu, na spodnej strane je univerzálny konektor na pripojenie aparátu (USB, pripojenie k nabíjačke, AV alebo dokovacej stanici), kryt batérie a slotu na SD karty a statívový závit. Bočné lišty sú čisté až na pravú stranu, kde je úchytka na remienok a minikonektor na stereo slúchadla. Áno, je to tak, NV3 totiž prehráva hudbu vo formáte MP3 a prehráva ju dobre. Ale o tom až v časti v praxi. Už iba spomeniem, že najviac fotoaparát šokoval okolie práve vďaka tejto funkcii. Pri ceste autobusom som počúval hudbu a zrazu sa cez okno naskytol celkom pekný pohľad, ktorý som si chcel vyfotografovať. Na údiv prísediacich a okolostojacich som vytiahol z elegantnej koženej kapsičky na opasku fotoaparát (nie MP3 prehrávač ani mobil), prepol ho do režimu fotografovania a vyfotografoval scenériu za oknom autobusu. Pritom som stále počúval hudbu a pobavene sledoval reakcie ostatných. Ak k tomu pripočítate možnosť prehrávania stiahnutých videí pomocou Portable Multimedia Player (PMP) a možnosť prehliadania textu, vyvstane Vám z NV3 výkonný multimediálny prístroj. Nás však v prvom rade bude zaujímať, ako sa mu darí ako fotoaparátu.      

V praxi  

Samsung NV3 je pomerne pružný nástroj, ktorý vďaka tomu, že nemá výsuvný objektív štartuje pomerne rýchlo. Do 1,5 sekundy ste pripravení fotografovať. Od záberu k záberu to trvá príjemnú 1s, čo sa však predĺži na 2,5 s - 4 s, ak používate ASR mód (softvérový stabilizátor obrazu), s čím NV3 už dieru do sveta neurobí. Podobne s kontinuálnym snímaním cca. 0,8 obr./s. Poteší však oneskorenie spúšte, ktoré spolu so zaostrením trvá 0,3 - 0,8 s a s predostrením ho pocítite iba málo (ťažko ho odmerať). Prehrávanie a zväčšovanie obrázkov na displeji je veľmi príjemné a pružné, na ostrom slnku sa však povrch inak perfektného displeja leskne. Tu by som pri fotografovaní ocenil optický hľadáčik. MP3 prehrávač nedisponuje plejádou možností a nemôžete si vytvoriť ani playlist, no tým, že fotoaparát pripojíte k počítaču, môžete si svoje MP3 súbory organizovať ľubovoľne v zložkách a podzložkách a ľahko ich tak udržiavať v poriadku. Zvuk z dvoch malých reproduktorov pod kotúčmi na hornej lište Vás neohúri, no to určite ani nechce. Reproduktory slúžia viac-menej na kontrolu nahrávaného videa, resp. stiahnutého videa. Ak si chcete vychutnať hudbu, pripojte si dodávané slúchadlá a zvoľte si jeden z obľúbených ekvalizérov. Škoda, že konektor na slúchadlá je zvláštneho rozmeru, nie klasická 3,5 mm zdierka. Nebudete tak môcť pripojiť akékoľvek slúchadlá od iných výrobcov, alebo si budete musieť pozháňať/vyrobiť redukciu. Prehrávanie stiahnutého videa je možné po jeho konvertovaní na SDC formát softvérom, ktorý je súčasťou balenia fotoaparátu. Iný súbor PMP prehrávač nepodporuje. Nahrávanie videa bolo s NV3 zábavné vďaka veľkému displeju a možnosti používať optický zoom. Taktiež kvalita bola porovnateľná s konkurenciou. Potešil širokouhlý režim natáčania videa 720 x 480 bodov, aj keď iba v frekvencii 20 obr./s. Celkovo možno hodnotiť správanie sa Samsungu NV3 v praxi ako veľmi pozitívne, s rýchlymi odozvami (okrem ASR módu) a zaujímavými multimediálnymi možnosťami. Malá výčitka smeruje na lesklý povrch displeja, ktorý je na slnku menej čitateľný. Chcelo by to nejakú antireflexnú úpravu a najlepšie optický hľadáčik. Toto je však výčitka voči všetkým kompaktom bez hľadáčika a to nehľadiac na výrobcu. Aj najlepší a najjasnejší displej sa nedá komfortne čítať za ostrého slnka. Pochvala patrí aj makro režimu objektívu, ktorý dokáže v super-makro zaostriť až do 1cm. Pri troche pozornosti, aby ste si nezatienili objekt, tak môžete vytvoriť dramatické širokouhlé makro fotografie (v super-makro je objektív blokovaný na svojom najširšom konci).  

denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom 100% výrez

denné svetlo, min. zoom žltá farba, slnečné počasie denné svetlo, pleť. tóny 100 % výrez

Obrazová kvalita  

Ako som už viackrát napísal, nemám veľmi dôveru v univerzálnych vojakov a multifunkčné prístroje patria medzi nich. Pri teste NV3 (a všetkých testoch na tomto portáli) som sa však snažil odsunúť predsudky. Výsledok je ten, že aj keď s chybičkami (ale ktorý fotoaparát ich nemá?), zo Samsungu NV3 sa vykľul príjemný fotoaparát a spoločník na cesty. Jeho objektív o rozsahu 38 - 114 mm (v prepočte na 35 mm film) je férovo ostrý s malým poklesom ostrosti na okrajoch. Farby sú výrazné, neutrálneho až teplého podania s červenou trochu presaturovanou, ako je to zvykom u dnešných kompaktných fotoaparátov. Kontrast je vysoký a zrno je neciteľné pri nízkom nastavení. Pri ISO 200 začína veľmi jemná strata detailov spôsobená redukciou šumu. Tú ale postrehne iba veľmi skúsené oko. Pri ISO 400 je šum prítomný v celom obraze a viditeľnejšia je i strata jemných detailov, najmä v tieňoch. ISO 800 a 1000 sú použiteľné iba na malé aplikácie, alebo keď zvýšenie citlivosti hrá úlohu pri zachytení ostrej fotografie, ktorá by inak bola rozmazaná. Pri kritických svetelných podmienkach môžete použiť ASR režim. Ide o funkciu softvérového potlačenia rozmazania obrazu spôsobeného pohybom fotoaparátu pri dlhších expozíciách. Táto funkcia do určitej miery zabráni síce roztraseniu snímky, ale za cenu zvýšenia šumu v obraze a výrazného predĺženia spracovania obrazu. Toto niekedy trvá aj 5-6 s. Jednoduchšie je teda zabrániť roztraseniu snímky zvýšením citlivosti snímača. Výsledok je podobný a pritom rýchlejší.   Objektív fotoaparátu znesie aj nejaké to protisvetlo, aj keď ako u väčšiny kompaktov kontrast obrazu trochu klesne. Na zahraničných fórach a v testoch u NV3 kritizovali aj purpurové žiarenie na kontrastných hranách (chromatická aberácia objektívu), no my sme to výraznejšie nepostrehli (obrázok lístia v protisvetle).

častý jav červených očí protisvetlo + fill in blesk pleťovka, fill in blesk pri západe slnka, červený odraz od tehál

makro fotografia makro fotografia 100 % výrez

jesenné farby jesenné farby 100 % výrez

Malý a štýlový dizajn si u NV3, tak ako u všetkých miniatúrnych fotoaparátov, vyberá svoju daň pri fotografovaní osôb s bleskom. Tým, že je blesk veľmi blízko pri objektíve, svetlo z neho vyžiarené dopadá na sietnicu oka veľmi kolmo a kolmo sa odráža späť do objektívu. Na obraze sa to prejaví červenými očami (odraz sietnice), ktoré sprevádzajú Vaše fotografie portrétov počas nízkej hladiny osvetlenia. Na toto však neexistuje účinný liek, okrem toho, umiestniť blesk v čo najväčšej vzdialenosti od osi objektív - snímací senzor. No to by sme už prišli o príťažlivý ultrakompaktný dizajn. Ďalšou kategóriou je nočné fotografovanie. NV3 disponuje závierkou o rozsahu 1/2000 do 15s, ktoré sú možné v nočnom režime. To je dosť na zachytenie nočných scenérií. Nočné fotografie sú ostré, s viditeľným šumom a s malou stratou detailov spôsobenou pravdepodobne redukciou šumu. Na pohľad sú však atraktívne a na taký malý fotoaparát a senzor o veľkosti iba 1/ 2,5" sú však veľmi dobré.  

červená, zamračené červená, slnečno červená, zamračené

 
protisvetlo bez fialových kontúr nočná fotografia nočná fotografia 100 % výrez

Záver  

Vždy mám čudný pocit, keď mám pár slovami zhrnúť vlastnosti určitého fotoaparátu. Výsledky sa nedajú len tak zovšeobecniť a absolutizovať. Čo je dôležité, aby sme nemiešali triedy fotoaparátov. Rozdelenie na kasty je tu potrebné. Ani medzi automobilmi neporovnávajú Volvo s Mini. Jednoducho každý typ fotoaparátu má svoje výhody a nevýhody vyplývajúce z jeho dizajnu a z určenia pre cieľovú skupinu. Jednoznačnou výhodou Samsungu NV3 je jeho rozmer, vďaka ktorému sa Vám vmestí do náprsného vrecka. Ďalšou je jeho multimediálnosť a schopnosť robiť naraz viac činností (fotografovať a počúvať hudbu, prezerať textové súbory s hudbou). Treťou je krásny dizajn s veľmi kvalitným kovovým telom... Všetky tieto klady dizajnu a špecifických schopností idú ruka v ruke s kvalitným obrazom. Ten je pre cieľovú skupinu viac ako akceptovateľný s veľkými možnosťami poradiť si aj v zložitejších svetelných situáciách. Užívateľom, ktorí potrebujú ultrakompakt a radi na cestách počúvajú hudbu môžem Samsung NV3 smelo odporúčať. Samozrejme, ak chcete viac detailov v obraze a menej šumu a nechcete červené oči, kúpte si zrkadlovku s externým bleskom. Je to ako s autom, väčšie auto odvezie viac ľudí, tak aj zrkadlovka vďaka väčšiemu senzoru a objektívu zachytí viac detailov. Ale skúste mať zrkadlovku stále so sebou, alebo skúste ju strčiť do vrecka na košeli. Nechcem to vidieť. :) No a potom si k nej pribaľte aj MP3 prehrávač. :)  

Július Kotus

+ dizajn a miniatúrnosť
+ multimediálne schopnosti, hlavne MP3 prehrávač
+ veľký a kvalitný displej (aj keď pozri v -)
+ atraktívne teplé farby (pozri červenú v -)
+ kvalitné a ostré makro fotografie
+ kvalitné fotografie pri nízkom ISO
+ vďaka 15 s závierke možnosť experimentovať s dlhými expozíciami a nočnou fotografiou  

- zvýšený šum a strata jemných detailov pri vyššom ISO a nočných fotografiách
- lesklý povrch displeja ťažšie čitateľný za ostrého slnka
- chýba optický hľadáčik
- častý jav červených očí  

 

ĎALŠIE RECENZIE

Link na výrobcu / distribútora SAMSUNG

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: