Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 

PartneriPrihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Samsung Digimax L85  

 

 

No, máme tu niečo pre tých, ktorým nič nehovoria vyčačkané miniatúrne "hračky" a ktorí pociťujú nostalgiu za krásnym retro-dizajnom a stabilitou v rukách. V teste sme vyskúšali 8 Mp Samsung Digimax L85, ktorý nás nakoniec zaujal nielen svojim lookom ale aj výkonom.  

 

 

 

Ergonómia a dizajn  

Najprv sa zastavím pri dizajne fotoaparátu. Nie preto, že by bol dôležitejší, ako jeho ergonómia a ovládanie, ale preto, že je naozaj výnimočný v súčasnej palete ponúkaných digitálnych kompaktov. Keď som v meste fotografoval testovacieho fotografie do tejto recenzie, všimol som si, ako sa viacerí okoloidúci pozastavili a niektorí dokonca opýtali, či fotografujem ešte na film. Bolo to naozaj zábavné, keďže L85 nemá optický hľadáčik a komponovať tak musíte iba pomocou veľkého displeja, čo nebránilo niektorým okoloidúcim myslieť si, že je to fotoaparát na film. Jeho imidž je totiž taký. Pripomína dávne priehľadové fotoaparáty z minulého storočia a neviem si predstaviť lepší dizajn k džínsom a svetru. Telo fotoaparátu nie je najmenšie, no o to lepšie sa drží. Na pravej strane je malý a účinný grip, kde nájdu prsty pravej ruky oporu pri fotografovaní aj nosení fotoaparátu. Celý fotoaparát je ladený do imitácie kovu a kože a veľmi mu to svedčí. Na prednej strane dominuje pomerne veľký objektív Schneider Kreuznach s rozsahom ohniskových vzdialeností 38 - 190 mm (v prepočte na kinofilm) a veľmi slušnou svetelnosťou f 2,8 - 4,4. Nad objektívom sa nachádza asistent zaostrovania a vedľa, na pravej strane (z pohľadu fotografa) je umiestnený blesk v dosť veľkej vzdialenosti od objektívu. K tomu sa vrátim ešte neskôr. No a to je z čelnej steny fotoaparátu všetko! Na vrchnej lište sa nachádza len otočný volič režimov, tlačidlo zapnutia fotoaparátu a spúšť. Obe bočné hrany sú sparťansky čisté a možno aj preto z čelného a bočného pohľadu pôsobí fotoaparát skôr analógovo ako digitálne. Na zadnej strane je väčšina ovládačov a sú umiestnené vpravo od veľkého 2,5 palcového displeja v poradí: ovládač zoomu, tlačidlo funkcií snímania, tlačidlo play, tlačidlo korekcie expozície s niektorými ďalšími nastaveniami snímania a štvorsmerový volič funkcií s tlačidlom potvrdenia. Celkovo pôsobí fotoaparát jednoducho a účelne. Na spodnej strane sa nachádza kryt batérie a slotu pre SD karty, závit na statív a univerzálny konektor pripojenia fotoaparátu k PC/nabíjačke/HDMI zariadeniu. K dizajnu a ergonómii sa nedá povedať nič zlé, snáď len blízka poloha blesku a gripu na držanie fotoaparátu a tak sa Vám pri troche neopatrnosti môže stať, že si ho zatienite prstami pravej ruky. Na druhej strane má táto poloha blesku veľmi dôležitý význam. Pri fotografovaní osôb vstavaným bleskom, ktorý je viac vzdialený od objektívu, sú fotografie menej afektované nežiaducim javom "červené oči". Je to spôsobené tým, že svetlo blesku nedopadá do zreníc a na sietnicu oka v osi objektív - snímací senzor aparátu a teda sa ani priamo do fotoaparátu zo sietnice (červené sfarbenie očí) neodráža. Problém červených očí je takto potlačený a vyskytuje sa iba veľmi zriedkavo.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V praxi  

Fotoaparát nie je najrýchlejším vo svojej triede, ale ani najpomalším, ktorý sme zatiaľ mali. Fotoaparát naštartuje za približne 2,5 s a od záberu k záberu mu to trvá asi 2,2 s. Za dobrých podmienok fotoaparát ostrí pomerne rýchlo - 0,6 - 0,8 s, pri kritickejších svetelných podmienkach niekedy na dlhšom konci preostruje alebo sa po pokuse zaostriť objaví varovanie "nedostatok svetla". Priemerné časy pri fotografovaní s bleskom sú približne 1,5 - 3.5 sekundy, záleží od vzdialenosti objektu a sily vyžiareného záblesku. Trochu pomalšou sa ukázala vyrovnávacia pamäť, keďže pri kontinuálnom snímaní dosahovali fotografie frekvenciu približne 4 snímky za 5 sekúnd, čo znamená 0,8 obr./s. Inak L85 nie je čo vytýkať. Všetky tlačidlá a ovládače fungujú tak ako majú a nemáte pocit prílišnej komplikovanosti. Vyzdvihnúť musím prítomnosť polomanuálnych (priorita spúšte a priorita clony) a plne manuálneho režimu. Vašej kreativite sa tak veľké medze nekladú, aj keď, ako u všetkých kompaktov, aj u L85 je trochu problém hrať sa s malou hĺbkou ostrosti (napr. pri portrétoch), keďže vzhľadom na veľkosť snímača a objektívu je hĺbka ostrosti veľmi veľká. Toto je však vlastnosť digitálnych kompaktov vo všeobecnosti. Veľkú hĺbku ostrosti naopak ocenia krajinkári, pre ktorých je požehnaním. Zvyčajne v prípade kompaktov (a na širokouhlom objektíve) clona 5,6 znamená ostrý obrázok od popredia až po nekonečno. U väčších formátov (digitálnych zrkadloviek, kinofilmu, stredného formátu) treba nastaviť clonu f16 a viac, aby sme docielili tento efekt veľkej hĺbky ostrosti.  

denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom denné svetlo, lesklá červená

denné svetlo, atraktívne farby denné svetlo, min. zoom  denné svetlo, max. zoom  100% výrez - vynikajúce rozlíšenie

close up fotografia čiernobiely režim sépiový tón modrý tón
 

Obrazová kvalita  

Obrazová kvalita Samsungu Digimax L85 milo prekvapila. Fotoaparát produkuje fotografie s atraktívnymi farbami a pomerne nízkou úrovňou šumu v obraze. Táto je dosiahnutá pomocou inteligentnej redukcie šumu, ktorá sa prejavuje hlavne pri dlhších expozíciách. Obraz je tak veľmi hladký, aj keď málinko na úkor najjemnejších detailov, napr. pri nočnej fotografii. Toto však postrehne až veľmi skúsené oko a väčšina užívateľov sa bude tešiť z hladkého obrazu a príjemných, teplých farieb na fotografiách. Posun k atraktívnym teplým farbám je evidentný pri viacerých súčasných fotoaparátoch. U L85 je v prípade veľkých lesklých plôch červenej farby možno až prílišný, čo sa prejavuje ojedinelým prechodom z červenej do žltooranžovej farby. Objektív má pomerne široký rozsah, 190 mm na dlhšom konci je celkom slušných, no na širšom konci by sme privítali trochu menej pre lepšie zachytenie krajiniek alebo fotografie v interiéri. Objektív je ostrý a nevytvárajú sa na ňom výrazné odlesky alebo výrazná strata  kontrastu ani pri fotografovaní do protisvetla. Vtedy sa objavuje na kontrastných hranách (napr. lístie alebo konáre oproti oblohe) mierna chromatická aberácia - purpurová žiara okolo kontrastných hrán. Nie je to však častý problém a väčšina užívateľov si ho ani nevšimne. Objavuje sa totiž iba pri fotení v extrémnom protisvetle. Samsung L85 dokáže aj pekné nočné fotografie. Disponuje závierkou až do 15 sekúnd a tak sa jeho použitie na nočnú fotografiu značne rozširuje. Môžete zachytiť aj menej osvetlené nočné scény alebo sa pohrať s rozmazaným pohybom... Nezabudnite pritom na statív, alebo fotoaparát položte na pevnú podložku a použite samospúšť. Trochu zvláštne funguje ostrenie v kombinácii so samospúšťou. Pri podržaní spúšte do polovice fotoaparát zaostrí a hlási blokovanie zaostrenia. Po dotlačení sa aktivuje samospúšť a tesne pred vyhotovením obrázka fotoaparát ešte raz zaostrí a tak zachytí fotografiu. V praxi to znamená, že nemôžete predostriť, prekomponovať obrázok a dotlačiť spúšť ale treba komponovať tak, aby zaostrovací bod bol namierený na to, čo chceme mať ostré, inak fotoaparát preostrí na pozadie alebo popredie. To spôsobuje ťažkosti s kompozíciou.

západ slnka, protisvetlo nočná fotografia nočná fotografia, protisvetlo

 
nočná foto, protisvetlo 100 % výrez protisvetlo, pleť protisvetlo + fill in blesk (vynútený)


Ako sme predpokladali z dizajnu blesku, problém červených očí sa vyskytol veľmi ojedinele a blesk pekne dosvetľuje fotografovanú postavu. Jeho rozsah by však mohol byť väčší. Samozrejmosťou je možnosť fotografovať do rôznych odtieňov - modrý nádych, sépiový tón, čiernobiela fotografia..., pričom získate alternatívne fotografie bez nutnosti práce na PC.  

 
blesk bez červených očí pleť, výborne zvládnutá pleťová farba 100% výrez

umelé svetlo, fotené "z ruky" občasné kontúry v protisvetle 100% výrez

Záver  

Samsung Digimax L85 je zaujímavý prístroj v retro šate, ktorý Vás v bežných situáciách nesklame. Práve naopak, budete prekvapení príjemnými fotografiami s atraktívnymi farbami. Jeho polomanuálne a manuálny režim Vás budú pobádať ku kreatívnej fotografii. Môžete vyskúšať dlhé časy počas nočného fotenia alebo na rozmazanie pohybu, alebo zmenou clony meniť hĺbku ostrosti na Vašich fotografiách. Je tak vhodný aj pre pokročilejších užívateľov, ktorí sa chcú naučiť princíp fotografie. Ak prepáčite purpurové hrany v extrémnom protisvetle a občasnú žltooranžovú v lesklej červenej, v L85 získate spoločníka s veľkým kreatívnym potencionálom a kvalitným obrazom.  

Július Kotus

+ živé a atraktívne farby
+ rozlíšenie detailov pri najnižšom ISO počas dňa 
+ rozsah objektívu na dlhšom konci
+ rozsah závierky
+ polomanuálne a manuálny režim
+ originálny retro dizajn
+ dobre zvládnutý jav "červených očí"  

- pomalšie operačné časy
- purpurové hrany v extrémnom protisvetle
- ojedinelé problémy s lesklou červenou

senzor 1/1,8 " CCD, 8,1 Mp
veľkosť obrazu max. 3264 x 2448
veľkosť videa • 640 x 480 @ 30fps
• 320 x 240 @ 30fps
• 640 x 480 @ 15fps
• 320 x 240 @ 15fps
objektív

• 38-190mm ekvivalent
• F2.8-4.4
• 5x optický zoom  

min. závierka 15s
max. závierka 1/2000 s 
pripojiteľnosť USB, AV, HDMI, DC in
digitálny zoom  áno, 8x 
samospúšť 10s, 2s
zaostrovanie

automatické

najmenšia zaostriteľná vzdialenosť

normal: 80cm,
makro 10 cm pri širokouhlom nastavení, 50-80 cm pri tele
super makro 1-10 cm pri širokouhlom nastavení

LCD dispej 2,5 " 230 000 o.b. 
ražimy fotografovania program, priorita clony a scénické režimy 
ISO 50-400, auto 
blesk vstavaný, dosah 0,2- 5m 
záznamové médium SD/MMC, vnútorná pamäť
hmotnosť a rozmery cca 190g bez batérie a karty, 111 x 60 x 29mm

 

Odkaz na stránku výrobcu SAMSUNG

ĎALŠIE RECENZIE

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: