Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 

PartneriPrihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

RICOH CAPLIO R4

Vo fotografickej brandži sa pri slovách "objektív o rozsahu 28-200" väčšina vážnych fotografov pousmeje a to aj v prípade, že ide o drahé, veľké a ťažké objektívy na zrkadlové fotoaparáty. Širokorozsahové zoomy totižto vo väčšine prípadov platia za extrémnu flexibilitu zníženou kvalitou obrazu, zvlášť znížením kontrastu a reflexov v protisvetle, ale aj rozlíšením (kresbou) objektívu. My sme dostali na test kompaktný fotoaparát s objektívom takého rozsahu, pričom celé telo fotoaparátu s objektívom je niekoľko násobne ľahšie a menšie, ako len objektívy podobného rozsahu u zrkadlových fotoaparátov. Jasné, nebudeme pokúšať profíkov, ale pozrieme sa na to, čo od širokorozsahového digitálneho kompaktu možno očakávať v zmysle rodinného, dovolenkového resp. reportážneho fotografovania.

   

Dizajn a ergonómia  

Dizajn fotoaparátu je v duchu súčasného elegantného a účelového usporiadania častí fotoaparátu a prvkov ovládania. Polovicu prednej strany zaberá robustný objektív rozsahom od 28 mm do 200 mm v prepočte na 35mm film. V druhej polovici prednej strany je umiestnený blesk, asistent zaostrovania a miniatúrne, takmer nepostrehnuteľné, otvory mikrofónu. To je na prednej strane všetko. Na vrchnej lište fotoaparátu je iba tlačidlo zapnutia/vypnutia fotoaparátu, tlačidlo redukcie vibrácií a spúšť. Na pravom boku fotoaparátu (z pohľadu fotografa) sú konektory AV a USB, malý reproduktor a uško na uchytenie remienka. Ľavá strana je čistá a na spodnej strane sa nachádza kryt batérie a slotu na SD karty a samozrejme závit na statív. Na zadnej stene je väčšina ovládacích prvkov. Podobne ako vpredu objektív, vzadu dominuje 2,5 palcový LCD monitor so 153 tisíc bodmi. Pri ňom sú postupne umiestnené volič základných režimov (diktafón, video, fotografovanie), ovládač zoomu, tlačidlo rýchleho náhľadu, tlačidlo nastavení, samospúšte, displeja a štvor-smerový volič s tlačidlom menu/potvrdenia. Ergonómia fotoaparátu je dobrá, napriek tomu, že fotoaparát je relatívne útly. Tlačidlá sú umiestnené tak, že si na ne rýchlo zvyknete, pričom sa veľmi pohodlne ovládajú a presne reagujú na dotyk. Jedinou výčitkou tu môže byť netradičné umiestnenie blesku na pravej strane fotoaparátu a to veľmi blízko spúšte, čiže môže dôjsť k zatieneniu blesku prstami pravej ruky pri jej stlačení. Toto sa môže stať, ak držíte fotoaparát pevne pravou rukou, pri inom spôsobe držania, napr. v končekoch prstoch, tento problém nemôže nastať. Pri troche opatrnosti a cviku však aparát môžete držať pevne a netieniť blesk. Na druhej strane výhodou takto umiestneného blesku je to, že je menej "náchylný na červené oči". Je to spôsobené tým, že svetlo blesku nedopadá do zreníc a na sietnicu oka v osi objektív - snímací senzor aparátu a teda sa ani priamo do fotoaparátu zo sietnice (červené sfarbenie očí) neodráža. Problém červených očí je takto potlačený a vyskytuje sa iba veľmi zriedkavo.  

 

V praxi  

Pri stlačení tlačidla power som sa trochu zľakol. Fotoaparát totižto vydal čudný zvuk a za malých vibrácií sa z prednej strany vysunul pomerne dlhý objektív. Stalo sa tak však neuveriteľne rýchlo, okolo cca 1 sekundy bol fotoaparát pripravený na fotografovanie. Dosť dobré na takýto zoom! Nebyť hlučného vysúvania je štart na jednotku. Podobne na jednotku sú aj ďalšie operačné časy - prechod od širokého na tele ohnisko, zaostrovanie (0,4-0,6 s) a oneskorenie spúšte, ktoré je po zaostrení neciteľné (údajne 0,007 s), podobné ako u zrkadlových fotoaparátov. Áno, teraz som porozumel vyjadreniam Ricoh-u o tom, že môžete bez stresu vyfotografovať aj nepredpokladané situácie alebo živé snímky Vašich detí, či fotografie reportážneho charakteru. Fotoaparát Vás pritom nesklame ani zaostrovaním na 200 mm dlhom konci objektívu, pričom jeho rozmery sú stále nenápadné. Hm, takmer špionážny fotoaparát, ktorý navyše disponuje stabilizátorom obrazu a umožní Vám udržať ostré snímky aj v kritických svetelných podmienkach. Stabilizátor je založený na pohybe CCD senzora, ktorý vyrovnáva vibrácie rúk pri fotografovaní za nižšej hladiny osvetlenia, ale je užitočný aj pri fotografovaní na dlhom konci objektívu alebo pri makro-fotografii.  Ricoh Caplio G4 bol zatiaľ najrýchlejším a najvariabilnejším kompaktným fotoaparátom v našom teste. Podobne, ako Canon Powershot S80, aj G4 Vám umožní dynamicky komponovať na krátkom konci zoomu a radí sa tak medzi pár kompaktov na trhu, schopných poskytnúť 28mm ohnisko. Toto je pri fotografovaní v miestnosti alebo meste veľmi užitočné.  

     
Denné svetlo, svitanie
28 mm
Denné svetlo, svitanie
200 mm
100 % výrez, 200 mm 
 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazová kvalita  

Kvalita výstupu je porovnateľná s konkurenciou. Ricoh vsadil na príjemné teplé farebné podanie. Veľmi dobre je zvládnutá pleťovka. Vyváženie bielej pracovalo vo väčšine prípadov spoľahlivo, aj keď sa sem tam, za sťažených podmienok zmiešaného osvetlenia alebo pri svitaní za jasnej oblohy, vyskytli mierne farebné posuny. To je však obtiažna úloha aj pre drahšie fotoaparáty.

       
širokouhlý objektív dovoľuje zahrnúť budovu aj reflexy v mláke Denné svetlo, zapadajúce slnko - teplé podanie farieb, 28 mm 100 % výrez, šum
v tieňoch a tmavých jednoliatych plochách
maximálny zoom 200 mm
dovoľuje priblížiť sa
k objektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príjemné a atraktívne je automatické vyváženie bielej počas nočného fotografovania. Výčitkou voči obrazovej kvalite je šum. Ten je viditeľný v tieňoch a jednofarebných tmavších plochách už pri najnižšej citlivosti ISO 64 a postupne stúpa na priemernú úroveň vo svojej kategórii. Nie, šum nie je až taký extrémny pri najvyšších citlivostiach, skôr je prekvapujúce, že sa objavuje aj pri najnižších a ešte prekvapujúcejšie, že pri ISO 64 ho pri dlhých nočných expozíciách až tak necítiť, ako v jednoliatych tmavých plochách počas dňa. Objektív sa zdá byť primerane ostrý vo svojom rozsahu, no vzhľadom na svoju konštrukciu a hlavne rozsah, trochu horšie zvláda priame intenzívne protisvetlo, napr. slnko. Vtedy odporúčam zapnúť vynútený, tzv. fill in, blesk a objekt osvetliť na lepšie prekreslenie detailov (napr. tvár v protisvetle). Na nočných fotografiách ale problém s protisvetlom veľmi nepocítite.  

 
       
Denné svetlo, podanie
pleti, režim portrét
100 % výrez Závoj a reflexy
v protisvetle,
strata kontrastu a farieb
Protisvetlo + fill in blesk, vyjasnenie tváre, lepšie farby

 

 

 

 

 

 

 

 

     
Nočná fotofrafia, automatické
vyváženie bielej, ISO 100
100 % výrez Nočná fotografia, ISO 64, AWB

 

 

 

 

 

 

 

 


Záver
 

Čo by som chcel hlavne vyzdvihnúť u Caplia R4 je jeho rýchlosť. Je veľa kompaktov, ktoré nosíme vo vrecku a ktoré pri nízkej váhe a trochu kompromisnej kvalite úspešne suplujú ťažšie zrkadlové fotoaparáty, ktoré sa nám nechce nosiť pri sebe 24 hodín denne. Je však málo takých, ktoré by vedeli suplovať zrkadlovku v prípade reportážneho fotenia. Netvrdím, že Ricoh R4 sa v tom zrkadlovke vyrovná, kompaktný fotoaparát vo všeobecnosti je stále kompromisom v porovnaní s rýchlosťou a kvalitou výstupu so zrkadlovkou, no s R4-kou už nejaké živé a aktuálne snímky vďaka jeho rýchlosti a odozve viete vyhotoviť. Navyše je pri svojom širokorozsahovom zoome s ohniskom 200mm stále malý, nenápadný a vmestí sa Vám do vrecka.  

Július Kotus 

Plusy:
Rýchlosť operačných časov a zaostrovania
Rozsah zoomu
Príjemné farby
Stabilizátor obrazu
Potlačenie červených očí pri fotografovaní s bleskom
Cena  

Mínusy:
Občasné zaváhanie automatického vyváženia bielej
Zníženie kontrastu v priamom intenzívnom protisvetle
Šum v tieňoch aj pri nízkych citlivostiach

 

ĎALŠIE RECENZIE

Link na stránky výrobcu/distribútora: RICOH 

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: