Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 





Partneri







Prihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa


Canon Powershot S80
 



Niečo vyše roka po uvedení Canonu Pawershot S70 prišiel jeho nástupca Powershot S80, ktorý okrem určitého redizajnu disponuje väčším rozlíšením a väčším displejom, ale taktiež procesorom Canon Digic II. Mal som možnosť vyskúšať už S70-ku, ktorá bola vynikajúcim kompaktným fotoaparátom a tak som bol zvedavý, ako si bude počínať S80 a či sa oplatil upgrade zo 7 na 8 Mp. Zvyčajne zvyšovanie počtu Mp spôsobuje zvýšený šum v obraze aj pri nižších citlivostiach ISO a tak som bol trochu v napätí. Pravidlo sa ale nepotvrdilo a S80 bola pre mňa príjemným prekvapením. Ale pekne poporiadku.

 





Dizajn a ergonómia
 


Canon S80 je oproti svojmu predchodcovi o niečo kratší a kompaktnejší, no telo fotoaparátu je príjemne robustné a pôsobí veľmi pevným dojmom. Určite to však nie je fotoaparát do náprsného vrecka košele alebo saka, má svoju hrúbku a váhu. Mne tento rozmer a váha vyhovuje viac ako miniatúrky strácajúce sa v rukách a ťažko sa ovládajúce. Prístroj navyše perfektne vyzerá. Jeho luxusné prevedenie matného kovu, lesklej glazúry a kože pripomína piano. Dizajn je jedna vec a funkčnosť je druhá. Tá v tomto prípade tiež nesklamala. Na prednej strane, po odtiahnutí krytu, je objektív, blesk, asistent zaostrovania a priezor hľadáčika. Ľavý bok je sparťansky čistý a na pravom je iba vrch otočného kotúča na voľbu programov, uško na uchytenie šnúrky a konektory audio-video a USB. Na vrchu sa nachádza iba tlačidlo spúšte. Na zadnej strane sa nachádza ovládací panel, ktorý ma veľmi potešil. V prvom rade je to veľký a jasný 2,5 '' LCD displej, otočný volič programov a štvorsmerný a zároveň otočný ovládač hodnôt a funkcií. Aj keď na začiatku sa užívateľovi môže zdať, že tých tlačidiel je predsa len príliš veľa, akonáhle si na ne trochu zvykne, ocení ich funkčnosť. Pri každodennom fotografovaní vôbec nepocítite potrebu vstupovať do menu. Priame tlačidlá Vám umožnia meniť ako vyváženie bielej, tak aj nastavenie citlivosti, výber zaostrovacích bodov, korekciu expozície, mód blesku, zaostrovania a snímania... Rýchlosťou ovládania S80 pripomína zrkadlovku, malú výčitku si zaslúži len štvorcestné otočné koliesko, ktoré je príliš voľné a tak sa niekedy stane, že slabým nechceným zachytením kolieska zmeníte nejaké hodnoty. Môže to byť spôsobené aj tým, že prístroj, ktorý sme mali zapožičaný na test už nebol najnovší a prešiel veľa testami v rôznych redakciách. Inak hodnotím ergonómiu fotoaparátu na jedničku.  




V praxi
 

Aj keď rýchlosťou ovládania sa S80 radí medzi top vo svojej kategórii, operačné časy trochu zaostávajú za najrýchlejšou konkurenciou, aj keď v praxi to až tak nepocítite. Nábeh fotoaparátu z vypnutého po pripravenosť vyhotoviť fotografiu je 1,5 s, čas zaostrenia je cca 0,6 s a s predostrením (oneskorenie spúšte po zaostrení) iba 0,1 s. Posledný čas je špičkou zdieľanou s niektorými vyspelými konkurentmi, prvé dva by mohli byť kratšie. Na bežné fotenie sú však operačné časy úplne postačujúce. Podobne je na tom aj kontinuálne snímanie, ktoré Vám dovolí snímať priemerných 1,9 obr. za sekundu, avšak až do zaplnenia pamäte, čo vôbec nie je zlé. Čas prechodu objektívu z najširšieho (28mm!!!) ohniska na najdlhšie (100mm) je okolo jednej sekundy. Zmena ohniska je plynulá a tichá. Tu by som sa chcel dotknúť ešte jednej veci - 28 mm ohnisko (v prepočte na 35mm film). Je to jednoducho super mať na kompakte širšie ohnisko a nerozumiem dosť dobre politike, že sa štandardne inštalujú do kompaktov objektívy začínajúce na 38 mm, alebo na 35 mm v lepšom prípade. S80 je v tomto ohľade nadštandard spolu s pár existujúcimi kompaktnými fotoaparátmi a umožňuje tak vmestiť do záberu viac a hrať sa tiež s dynamikou širokouhlej kompozície. Ak Vám je však 28 mm málo, môžete si dokúpiť originálny držiak na konvertory a širokouhlý WC-DC10 konvertor  0,8x, ktorý Vám transformuje 28 mm na úžasných 22,4 mm, alebo telekonvertor TC-DC10 2x, ktorý Vám zo 100 mm na dlhom konci urobí rovných 200mm. Rozsah optického zoomu tak dosahuje 22,4 - 200 mm. Ak by Vám nestačil výkon blesku, medzi voliteľným príslušenstvom je aj blesk HF-DC1. Pripevňuje sa k fotoaparátu zdola pomocou lišty. No a nakoniec, ak fandíte potápaniu, Canon ponúka aj originálne podvodné púzdro WP-DC1, s ktorým sa môžete ponoriť do 40m hĺbky. 
Na fotografovanie s Canonom Powershot S80 môžete využiť jeden z mnohých prednastavených režimov alebo ak ste vo fotografovaní zdatnejší aj polomanuálne režimy priority clony, priority závierky alebo plne manuálny režim pre totálnu kontrolu nad expozíciou. Ak sa Vám zachce vidieť svet trochu inak, môžete si zvoliť čiernobiely režim snímania alebo sépiu, alebo si navoliť svoje vlastné podanie farieb cez "my colors".  

 

 

 

 

 

 

 

Obrazová kvalita  

V prvom rade musím vyjadriť sklamanie, že tak dobrý fotoaparát nedisponuje RAW formátom, ktorý by umožnil vytiahnuť z fotografovanej scény maximum farieb a detailov. Každý procesor v kompaktnom fotoaparáte totiž pozmeňuje pôvodný signál (tzv. digitálny negatív), aby bol výsledok atraktívnejší pre bežného užívateľa. Čo však, ak chcem mať plnú kontrolu nad celým procesom a chcem si obraz prispôsobiť podľa svojich predstáv? V takejto situácii je potrebné fotografovať na nekomprimovaný a neupravený formát RAW, ktorým ale S80 nedisponuje L. Nič to, aj tak som sa s chuťou pustil do fotografovania a po stiahnutí prvých fotografií som užasol. Znovu a znovu som si prezeral fotografie v 100 % veľkosti na monitore a čím viac som na ne pozeral, tým viac sa mi páčili. Boli akurát saturované s príjemnými a vernými farbami a čo je hlavné, neboli príliš poznačené procesorom fotoaparátu. Ak k tomu ešte trochu stiahnete kontrast a ostrosť obrazu v menu fotoaparátu, dosiahnete predlohu viac než vhodnú na ďalšie úpravy podľa Vašich predstáv. Nemožnosť fotografovať do RAW je tak trochu kompenzovaná naozaj vynikajúcim, pri nízkej ISO citlivosti až s digitálnymi zrkadlovkami porovnateľným výstupom čo sa týka rozlíšenia a farieb.

 

 

 

 

 

 

Malá výčitka znie voči pomerne malému dynamickému rozsahu senzora, čo má za následok občasné vypálenie svetiel vo veľmi kontrastných scénach, no to je, ako som už mnohokrát povedal, fyzická zákonitosť súčasných CCD senzorov a to isté sa dá s menšími obmenami povedať o všetkých digitálnych fotoaparátoch, nevynímajúc zrkadlovky. Ak by som ešte niečo mal spomenúť v súvislosti s inak perfektným obrazom tohto kompaktu, tak asi sklon objektívu na občasné reflexy pri fotografovaní v protisvetle, hlavne keď je zdroj svetla priamo v zábere. Je to vidieť aj na inak perfektných a hladkých testovacích nočných fotografiách. Nočné fotografovanie je s týmto fotoaparátom pôžitkom, keďže rozsah závierky je od 15 s do 1/2000 s. Dajú sa tak odfotografovať aj scény nie príliš osvetlené a to na nižšej citlivosti ISO. Fotografie sú tak hladké, bez extrémneho šumu. Taktiež pomocou dlhších časov môžeme dosiahnuť efektné rozmazanie pohybujúcich sa svetiel dopravných prostriedkov.

 

 

 

 

 

 

 

Pochváliť treba aj blesk, ktorý dosahuje výborné výsledky vo vnútri a je zároveň vynikajúci pri tzv. fill in záblesku pri rozjasňovaní fotografovaného objektu v protisvetle v exteriéri. Naše fotografie v protisvetle boli vyfotografované práve pomocou vynúteného fill in záblesku. Dosiahnete tak rozžiarenie tváre, svetlo v očiach a príjemnejšiu pleťovú farbu, ktorá je za denného svetla potlačená odrazom z modrej oblohy. Celkovo pleťová farba u S80 je veľmi príjemná a teplá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záver  

Fotoaparát Canon S80 je naozaj výkonný nástroj, ktorým môžete vyhotoviť obrázky najvyššej kvality, aká sa dá momentálne od kompaktu očakávať. Popravde je to obrazom zatiaľ najlepší kompakt, ktorý sme testovali. Disponuje zaujímavým širokouhlým objektívom s veľmi dobrou kresbou a farebným podaním. Nakoniec, fotoaparát veľmi dobre vyzerá a je ozajstným digitálnym šperkom, aj keď trochu ťažším. Za pomerne vysokú cenu ponúka viac, ako bežný fotoaparát. Znovu sa potvrdzuje, že za kvalitu sa platí, no v tomto prípade sa to naozaj oplatí.

Plusy:

Perfektné rozlíšenie
Živé farby
Nie deštruktívny procesor
Ovládanie
Blesk
Širokouhlý objektív s možnosťou použitia konvertorov
Rozsah uzávierky fotoaparátu - až 15s

Mínusy:

Voľný štvorcestný kolieskový ovládač
Občasné reflexy objektívu v protisvetle
Zvýšený šum pri ISO 400
Absencia RAW formátu


Július Kotus

Link na stránku výrobcu: CANON

 ĎALŠIE RECENZIE

Technické špecifikácie:

Obrazový senzor:  1/1,8 '' CCD 
Efektívne pixely: cca 8 Mp 
Pomer strán obrazu: 4:3 
Procesor: Digic II s technológiou iSAPS  
Objektív:  5,8-20,7; f 2,8 - 5,3 (28-100mm ekv. kinofilmu)
Zoom: 3,6x optický, 4x digitálny 
Zaostrovanie: 9 bodový AiAF, TTL alebo 1bodový ľubovoľný alebo fixovaný v strede
Makro: 4 cm 
Závierka: 15s - 1/2000 s, pri exp. Dlhšej ako 1,3 s sa aktivuje redukcia šumu
ISO: 50, 100, 200, 400 
LCD: 2,5 '', 115 000 obr. bodov 
Video: áno, 1024x768 - 15 obr./s; 640x480 - 30 obr./s... 
Prednastavené ražimy: áno, 21
Média:  SD/MMC karta
Manuálny režim:  áno + priorita clony a priorita závierky
Váha a rozmery 268 g, 104mm x 57mm x 38,8mm

 

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: