Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 





Partneri







Prihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa


Sony Cyber-shot S500

Najväčší vplyv na výber a kúpu fotoaparátu u bežných užívateľov má cena a rozlíšenie daného fotoaparátu. Jedným z prístrojov, ktorý ponúka túto kombináciu veľmi lákavo je Sony Cyber-shot S500. Bodaj by nie, jeho cena je pod 7 tisíc slovenských korún a rozlíšennie CCD senzora je 6 megapixelov! V malom teste sa pozrieme na to, ako sa tomuto fotoaparátu darí v praxi.

Dizajn a ergonómia
Telo fotoaparátu je v striebornom prevedení a pôsobí solídnym dojmom. Nič na ňom nie je voľné, 3 násobný optický zoom je hladký a celý fotoaparát váži 146 g. Objektív v rozsahu 32-96 mm (v prepočte na kinofilm) je celkom príjemnou zmenou, keďže je širší ako objektívy štandardne v tejto kategórii (štandard je od 38mm). Celkovo držanie hodnotím ako príjemné a isté; zadnému tlačidlu potvrdenia možno vytknúť, že je veľmi zapustené do okolitých smerových voličov a tak sa môže stať, že namiesto potvrdenia dojde k stlačeniu iného zo štyroch tlačidiel. Je ale možné, že užívatelia, ktorí majú menšie ruky ako ja, toto ani nepocítia.

V praxi
Fotoaparát pomerne rýchlo nabieha do režimu fotenia a podobne rýchlo zaostruje – do 0,4 s. Trochu pomalšie sa javilo zaostrovanie na dlhšom konci ohniska, kde mal fotoaparát v ťažších svetelných situáciách problém zaostriť rýchlo. Prednastavených režimov je vo fotoaparáte 7 a aj začínajúcim účinne pomôžu urobiť dobré fotografie v rôznych situáciách. S S500 môžete využiť možnosť natáčať video v rozlíšení 320X240 bodov bez obmedzenia, zastaví Vás až kapacita Vašej karty. Novinkou tu je nastavenie vyváženia bielej vo videu. Fotoaparát má aj 25 Mb vnútornú pamäť, ktorá Vám umožní urobiť pár obrázkov aj bez pamäťového média. Príjemne prekvapili a v praxi naozaj pomohli funkcie (zvlášť prvá z nich), ktoré u iných fotoaparátov nájdete len o triedu vyššie – možnosť použiť korekcie expozície v rozsahu + 2EV, zvýšenie/zníženie saturácie, ostrostí fotografií a citlivosť do ISO 400. Korekcie expozície sú v niektorých prípadoch priam nenahraditeľnou pomôckou. Napr. niekedy pri fotografovaní náročných scén – príliš kontrastných, svetlých alebo tmavých, automatika fotoaparátu môže byť zmätená a výsledkom je buď podexponovaná (tmavá) fotografia alebo preexponovaná (príliš svetlá fotografia). V tomto prípade Vám pomôže korekcia expozície a to korekcia do plusu, keď je fotografia príliš tmavá a do mínusu, ak je fotografia príliš svetlá. Túto korekciu si môžete zapnúť v rôznej intenzite od -2 expozičné stupne do +2. Fotografia sa pri tom neupravuje softvérovo, ale zmenou expozičných hodnôt clony a času, čiže nemá na fotografiu žiadny negatívny vplyv, naopak, dosiahnete ňou lepšie exponované fotografie.

Ak to máte radi farebné a veľmi ostré, môžete si v menu pridať, alebo naopak ubrať farby a ostrosť na výslednej fotografii. Ak obľubujete klasiku a retro štýl, S500 Vám ponúka možnosť snímať priamo v čierno-bielom režime alebo v tzv. sépii, ktorá pripomína staré fotografie z čias našich praotcov.

V praxi nás veľmi príjemne prekvapila energetická ekonomika S 500, keď na jedno dobitie batérií zvládne viac ako 300 záberov. Záleží od kapacity NiMh akumulátorov, ktoré použijete. Milá je aj možnosť zvoliť si české menu a uľahčiť si tak ovládanie fotoaparátu.


Obrazová kv
alita
 


Je už známe, že vo väčšine prípadov zvýšenie počtu megapixelov u kompaktných digitálnych fotoaparátov vedie aj k zvyšovaniu šumu v obraze. S 500 nie je výnimkou, aj keď nárast šumu nie je až taký dramatický. Ide hlavne o ISO 400 a horšie svetelné podmienky. Pri tejto citlivosti je v obraze dosť viditeľný šum, ale keď je dôležité vyfotografovať situáciu a neroztriasť snímku, je dobre mať aj možnosť zapnúť na fotoaparáte vyššiu citlivosť. Pri ISO 80 – 100 je obraz hladký. Pri ISO 200 viditeľný, hlavne v jednoliatych tmavších plochách. Fotoaparáty Sony vo všeobecnosti reprodukujú farby v teplých pastelových tónoch. Ľudská pleť tak vyzerá atraktívnejšie a príjemnejšie. Aj S500 tiahne trochu do tepla (farby celkovo obsahujú viac červenej a žltej), počas fotografovania za zamračeného počasia možno až priveľmi, ale ako som spomínal, je to lepšie ako chladné podanie farieb. Za pekného počasia Sony produkuje dobre exponované fotografie s príjemnými farbami a s dostatkom rozlíšenia pre väčšie fotografie. Samozrejme, aj keď má 6 Mpx senzor, nemožno prístroj porovnávať napr. so 6 Mpx digitálnou zrkadlovkou, ktorá má oveľa väčší snímací prvok aj objektív a tým aj hladší a prekreslenejší výstup. Medzi bezprostrednou konkurenciou vo svojej kategórii však S 500 v rozlíšení a kresbe detailov vôbec nezaostáva pozadu, skôr naopak. Ak si dáte pri fotografovaní za slnečného počasia pozor, aby Vám slnko nesvietilo priamo do objektívu (fotografie tak strácajú kontrast a farby), budete s výsledkami spokojní. Fotografovanie do protisvetla je však záležitosťou, ktorá potrápi aj profi objektívy mnohonásobne drahšie, ako tento malý prístroj. Osobitnou kategóriou pri fotografovaní je nočné fotografovanie. Aj keď fotoaparát disponuje citlivosťou ISO 400, najdlhší čas závierky je iba 1 sekunda. Máte tak možnosť vyfotografovať len pomerne dobre osvetlené nočné scény. Tu občas dochádza k vypáleniu intenzívnych svetiel v obraze (lampy na nočnej fotografii), ale to je u malých digitálnych kompaktoch častý jav a súvisí s menším dynamickým rozsahom miniatúrnych senzorov, zvlášť pri vyššej citlivosti. Je zrejmé, že v takýchto podmienkach fotografovania treba fotoaparát upevniť na statív alebo položiť na pevnú podložku a fotografovať pomocou samospúšte, ktorá S500 samozrejme nechýba. Takto sa dajú urobiť zaujímavé fotografie aj zo zdanlivo obyčajných nočných scén v meste. Môžete to posúdiť aj na našich testovacích záberoch, ktoré sme urobili pre Váš prehľad.

Záver
Fotoaparát Sony S 500 dobre obstál v našom krátkom teste. Treba si pri tom uvedomiť, komu je prístroj určený. Sú to začiatočníci, ktorí si kupujú svoj prvý digitálny fotoaparát a ešte nemajú veľké skúsenosti ani vo fotografii ako takej a teda sa nechcú a nepotrebujú zaujímať o čas, clonu... Potrebujú čo najjednoduchšie a najúčinnejšie používať fotoaparát, ktorý zachytí miesto, kde boli, ľudí, ktorých stretli, prípadne natočí to, čo zažili. Ako prvý fotoaparát alebo fotoaparát pre začínajúcich Sony S500 uspokojí a nadmieru splní svoje poslanie.

Klady
Obrazový výstup za dobrého počasia
Ovládanie
Korekcia expozície
Výdrž batérií
České menu
Fotografie s bleskom

Mínusy
Šum pri ISO 400
Reflexy v protisvetle
Zaostrovanie na dlhšom konci objektívu za nižšej hladiny osvetlenia
Vypaľovania intenzívnych svetiel v noci

Július Kotus                                  Ďalšie recenzie...

Link na stránky výrobcu: Sony

Technické špecifikácie: Sony Cyber-shot S500
Efektívne rozlíšenie 6,0 megapixelov
3-násobný optický zoom, až 13-násobný Smart zoom, 6-násobný precízny digitálny zoom
Výdrž batérie so systémom Stamina (cca 350* snímok)
Veľký 2,4-palcový (6,1 cm) LCD displej
Objektív 32-96 mm (35 mm konverzia), svetelnosť f2.8-5.6
Rýchla prevádzka (oneskorenie uzávierky 0,4 s, oneskorenie pri uvoľnení spúšte 0,01 s)
Interná pamäť s kapacitou 25 MB
Burst mode 3 snímky po sebe v rozmedzí 1, resp. 2s
Rýchlosť uzávierky 1s – 1/1000 s
ISO auto, 80, 100, 200, 400
Korekcia expozície +/- 2.0 EV (1/3 EV krok)
Auto Macro
Režim MPEG Movie VX Fine (320x240, 30 fps) so zvukom
100% zorné pole LCD displeja
Vysoko rýchlostné rozhranie USB 2.06
Režim Scene Selection (7 režimov)
Kompatibilita s rozhraním PictBridge
Samospúsť (režimy 10s, 2s)
Menu v 15 jazykoch (anglický, francúzsky, nemecký, taliansky, španielsky, portugalský,
holandský, ruský, švédsky, nórsky, dánsky, fínsky, poľský, maďarský, český)

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: