Europhoto - úvodná stránka
Vyhľadávanie Moje konto
 
  Vyhľadať v kategórii:  
klúčove slovo
 
 

PartneriPrihlásenie:

meno
heslo

Registrácia


Využite všetky možnosti a funkcie fotobanky.
Zaregistrujte sa

Sony Cyber-shot DSC-W70

 

Aj keď je písmeno W v abecednom poradí až na konci, o fotoaparátoch Sony radu W to ale neplatí. Svojimi operačnými časmi a výdržou totiž patria na popredné miesta medzi digitálnymi minikompaktami. Toto pravidlo potvrdzuje aj naša testovaná Wé sedemdesiatka.

KONŠTRUKCIA A DIZAJN

Telo W70 je celokovové a pri používaní vzbudzuje pocit kvality. Dizajn je čistý a účelový. Na prednej strane dominuje objektív zvýraznený lesklým chrómovým lemom. V ľavom hornom rohu (z pozície fotografa) je umiestnený blesk a okolo neho dva otvory so senzorom a asistentom zaostrovania. Na pravej strane je malý náznak gripu, ktorý je aj dizajnovým prvkom a preto je podobne, ako lem okolo objektívu, chrómový. Na vrchu fotoaparátu sa na ľavej strane nachádza mikrofón a na pravej on/off tlačidlo a spúšť, okolo ktorej je dvojpolohový ovládač transfokátora. Ten slúži v playback móde na zväčšenie prehliadaného obrázka. Na zadnej stene vyniká veľký 2,5-palcový displej, ktorý nemá síce najväčšie rozlíšenie (115 000 zobrazovacích bodov), ale je veľmi dobre čitateľný a ostrý. Nad LCD displejom sa nachádza nenápadný reproduktor, optický hľadáčik s dvoma LED informujúcimi o blesku a zaostrení a tlačidlo play na rýchly prístup k nafoteným obrázkom. Vedľa LCD nájdeme otočný volič programov a pod voličom nasleduje tlačidlo informácií na displeji, menu tlačidlo a štvorpolohový volič s tlačidlom potvrdenia voľby. Posledným ovládacím prvkom vzadu je tlačidlo vymazania, tzv. kôš, zároveň slúžiace v móde fotografovania na zmenu rozlíšenia snímaného obrazu. Vľavo zboku je konektor na pripojenie a kovové uško na remienok. Na spodnej strane otvor pre kartu a akumulátor. Celkový dojem z tela fotoaparátu je pozitívny aj po konštrukčnej aj estetickej stránke. Ak by sa vám však kovový dizajn nepáčil, môžete siahnuť po čiernej verzii, ktorá pôsobí ešte elegantnejšie.

V PRAXI

Fotoaparát sa vyznačuje pomerne rýchlymi operačnými časmi, od jeho zapnutia uplynie 1,5 sekundy a môžete fotografovať. Prístroj vo väčšine situácií zaostrí pod sekundu a oneskorenie spúšte po zaostrení, tzv. shutter lag, v praxi ani nepocítite. Aj pri fotení s bleskom nie ste ukrátení, ten sa s čerstvým akumulátorom dobije do jednej sekundy. Výdrž akumulátora nás potešila. Prístroj s priemerným používaním blesku a stále zapnutým LCD displejom vyhotoví od 300 do 400 snímok. Pri vypnutom LCD displeji v núdzovej situácii teda nafotíte na jedno nabitie ešte viac. Fotoaparát disponuje Carl Zeiss objektívom so svetelnosťou f 2,8-5,2 a trojnásobným priblížením, 38-114 mm v prepočte na kinofilm. Zoom reaguje dobre na ovládač a má dostatočný počet krokov, aby ste fotografovanú scénu orámovali tak, ako chcete. Svetelnosť objektívu na širšom konci je dobrá, na dlhšom neoslní, ale máte možnosť zvýšiť citlivosť snímača až na ISO 1000 a tak predísť rozmazaniu fotografií spôsobeným chvením rúk alebo pohybom fotografovaného objektu. Pri fotografovaní si môžete vybrať, či budete fotiť na plnú automatiku, alebo dáte prednosť jednému zo siedmich prednastavených programov, ktoré vám pomôžu lepšie zachytiť obraz v špecifických podmienkach.

VÝSTUP

Obrazová kvalita výstupu z exteriéru bola veľmi dobrá. Podanie farieb verné s trochu výraznejšou červenou, ktorá ale pri portrétoch nerušila. V interiéri nás čakalo ďalšie milé prekvapenie v podobe blesku, ktorý príjemne a dostatočne osvetlil scénu do 2,5m a nezlyhal ani v komplikovanejších situáciách ako je napríklad fotenie oproti oknu, kde zvyknú blesky nedosvetľovať fotografovanú osobu. V takejto situácii odporúčam prepnúť meranie svetla na bodové. Zvýšenie citlivosti je veľmi dobre zvládnuté po ISO 200. Potom je digitálny šum výraznejší, ale aj pri ISO 400 je fotografia dobre použiteľná, aj keď nie na najväčší formát. ISO 800 a 1000 odporúčam použiť len keď je vytvorenie nerozmazaného záberu dôležitejšie než jeho lepšia kvalita, ale je to užitočná vlastnosť, ktorá vám umožní urobiť záber v podmienkach, v ktorých by ste ho s nižším ISO nevytvorili. Automatické vyváženie bielej fungovalo presne, pričom si môžete zvoliť aj jedno z piatich prednastavených na denné svetlo, zatiahnutú oblohu, neónové, žiarovkové a blesk. Ak chcete byť kreatívnejší alebo jedným nastavením radikálnejšie zasiahnuť do obrazu bez používania PC, môžete si zvoliť režim neutral s neutrálnym podaním farieb, vivid so žiarivejšími farbami, ktorý sa osvedčil na krajinu, alebo čiernobiele snímanie či snímanie do sépie.

ZÁVER

Sony Cybershot DSC W70 je štýlový kompaktný fotoaparát s jednoduchým a účelným dizajnom, ktorý spolu s rýchlymi operačnými časmi a kvalitnými výstupmi uspokojí svojich majiteľov. Vďaka uvedeným parametrom je vhodný ako rodinný fotoaparát alebo fotoaparát na cesty, ktorý môžete mať stále pri sebe bez toho, aby vás obťažoval, ak ho práve nepoužívate. 7,2 M snímač pritom poskytuje dostatok rozlíšenia aj na väčšie výtlačky alebo poskytuje možnosť dodatočne orezať fotografie bez výraznejšej straty na kvalite. W70 je fotoaparát, ktorý nielen dobre fotí, ale aj dobre vyzerá, je to skrátka rozumná voľba

+ jednoduchosť ovládania, kvalita výstupov,
blesk, výborná výdrž akumulátora
– vyšší šum pri ISO 400 a viac

Július Kotus

Ďalšie recenzie...

Technické špecifikácie:
Objektív Carl Zeiss 3x optický 38-114 mm
ekvivalent, f 2,8-5,2
Snímací prvok 1/2,5“ 7,2 Mpx CCD
Rozlíšenia 3072 x 2304, 3072 x 2048,
2592 x 1944, 2048 x 1536,
1920 x 1080 (16:9 HDTV),
1632 x 1224, 640 x 480
LCD TFT 115 000 obr. bodov
Formát súborov JPG/MPEG 1
Citlivosť auto, 100, 200, 400, 800, 1000
Expozičné režimy auto, 7 prednastavených
Parametre snímania neutral, vivid, BW a sepia
Korekcia expozície ±2EV v krokoch po 1/3 EV
Vyváženie bielej auto, 5 prednastavených
Blesk auto, vypnutý, stály, redukcia
červených očí, pomalá synchronizácia
Napájanie lithium N, NP-BG1
Video MPEG fine 640x480 30 fps
(iba s MS PRO Duo),
MPEG štandard 640x480 16,6 fps
a pošta 160x112 8,3 fps
Záznamové médium Memory Stick Duo
Memory Stick PRO Duo
Rozmery 88,9x57,1x22,9mm
Hmotnosť 127g
Kontakt Sony
Cena 13 490 Sk

 

 © Ing.Ladislav Biath - LB International, Právne podrobnosti created by netropolis, s.r.o. 
Nakalibrujte si Váš monitor pomocou kontrolnej stupnice: